Minik Dostlarımızdan Haberler

Evdeki Köpek Depremi Hisseder Mi

Evdeki Köpek Depremi Hisseder Mi Hissedersen Neler Yaşanır

Genellikle evdeki köpek depremi hisseder mi diye sorulduğu zaman üstün duyu yeteneklerine, ince ve derinden gelen seslere duyarlı oldukları için depremin daha önceden olacağını hissedebilirler diyebiliriz. Bu yetenekleri sayesinde deprem sensörü olarak tanımlanabilirler. Genel olarak köpekler insanlara arkadaş ve dost olabiliyorken aynı zamanda bir deprem sırasında insan hayatını da kurtarabiliyorlar.

Üstün duyu yeteneğine sahip olan köpekler depremi önceden nasıl sezebiliyorsa aynı zamanda bazı hava ve afet olaylarını da hissedebilirler. Bu sebeple eğitimsiz köpeklerin davranışlarından dolayı depremler ve hava olayları karıştırılabilir. Yani yanlış alarma sebebiyet olabilir. Bu tür yanlış alarmların önlenmesi bazı eğitimler yardımı ile mümkün olmaktadır.

Tek başına bu tür olayları hissetmesi ve eğitim alarak adeta deprem dede diye adlandırılmaları oldukça mükemmel bir olaydır. Diğer afet olaylarını ve depremleri üstün duyu yeteneği sayesinde hisseden köpekler kendisini kurtarmasının yanı sıra sahibini uyarmaya ve onu korumaya çalışabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı köpeklerin ne kadar olağanüstü bir canlı olduklarını anlayabiliriz.

Evdeki Köpek Depremi Hisseder Mi?

Köpekler Depremi Hissettiklerinde  Nasıl Davranırlar?

Evdeki köpek depremi hisseder mi denilecek olursa doğru eğitim almış olurlarsa hissedebilirler. Üstün duyu yeteneklerinden dolayı insanlara kıyasla daha yüksek sesleri duyabildiğinden  depremi ve diğer afet olaylarını önceden hissedebilirler.

Ayrıca farklı davranışlar sergileyebilirler. Genellikle köpekler depremi hissettiklerinde saklanırlar, içeri girmez ve dışarı çıkmazlar, devamlı olarak endişeli olabilirler, ani bir şekilde kaçarlar, uluyabilirler, sahiplerinin yanından gitmemeleri, donup kalmaları ve irkilmeleri gibi  durumlar fazlası ile gözlenmiştir.

Bütün bu davranışları deprem gibi olayda sergileyebildiklerinin yanı sıra farklı olaylar karşısında da sergileyebilirler. Bu neden ile deprem bölgesinde olmamız sebebi ile köpeklere bu eğitimin verilmesi oldukça önemlidir. Her köpek deprem sırasında aynı tepkiyi göstermemektedir. Bu nedenle sahipleri tarafından yanlış anlaşılabilirler.

Deprem Sonrası Köpekler

Olağanüstü canlılar olduğu için evdeki köpek depremi hisseder mi sorusuna ek olarak üstün duyu yeteneğine sahip olan köpekler depremi önceden sezebildiği gibi üstün koku alma yeteneğine sahip oldukları için deprem sonrası arama ve kurtarma çalışmalarında da yardımcı olmaktadır. Hayatın her noktasında ve her alanında insanların yanında olarak her zaman yardım etmeye çalışmaktadırlar. O yüzden depremde nasıl bizleri uyarabiliyorsa depremden sonra da insanları kurtarmak için yardım ediyorlar.

İyi eğitim almış köpekler deprem sonrası göçükleri dolanarak kontrol eder. Pek çok depremden sonra hayat kurtaran köpekleri insan ırkı olarak sevip ve saymalıyız. Tüm bu nedenlerden dolayı dünya üzerindeki süper kahramanlar olarak onları sayabiliriz.

Deprem sonrası televizyonlarda hep görürüz enkaz yerinde bir köpeğin arama kurtarma aşamasında ya bir bebeği kurtarmış olduğunu ya da hiç tanımadığı birini kurtarabilir. Her zaman üstün sezileri ile tehlikeleri hisseden köpekler müdahale etmeden asla durmazlar. O yüzden biz insanların dostudurlar.

Benzer Makale için Şu Yazıya Göz Atabilirsiniz  Lİnk: