Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpek Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpek Temizliği Nasıl Yapılır

Evinde köpek bakan insanların en çok merak ettiği konulardan biri köpek temizliği nasıl yapılır konusu oluyor. İnsanlar nasıl ki temizlenmeye ve yıkanmaya ihtiyaç duyarlar.  En yakın arkadaşımız olan değerli dostlarımızın temizliğine gerekli özeni göstermek gerekir. Köpeklerin temizlenmesi konusunda uyulması gereken pek çok kural yer alır. Aynı zamanda yavru köpekleri temizlerken erişkin köpeklerden daha dikkatli davranmak gerekir.

Köpek cilt tipleri insan cilt tipine göre daha hassas bir cilde sahiptir. Bu sebeple daha hassas davranılması gereken bir durumdur. İlk kez köpek yıkayacak kişilerin mutlaka gerekli açıklamayı yapması gerekir. Aynı zamanda köpek yıkamak için gerekli olan malzemeleri veteriner kliniklerinden temin etmek gerekir. İnsanların gelişi güzel malzemeler ise köpekleri yıkaması çok olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Kurallarına uygun bir şekilde köpekler yıkandığı zaman mutlu olurlar. Kediler suyu hiç sevmezken köpeklerin böyle bir sorunu yoktur. Suyun içerisine girdikten kısa bir süre sonra suya alışırlar.

Köpek Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpek Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Köpek sahibi olan kişiler köpek temizliği nasıl yapılır ve köpek temizliği sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir konusu önemlidir. Bu hususlar öğrenildiği zaman köpek temizliği çok kolay bir hal alıyor. Köpek temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunur. Bu sebeple ilk olarak nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmek gerekir. Köpeği yıkamak için hazırlanan suyun uygun bir sıcaklığa getirilmesi gerekir.

Su ne çok soğuk ne de çok sıcak olur. Ilık bir su olması gerekiyor. Köpek ciltleri çok hassas olduğu için pH değerini düşürmemek adına sık şampuan kullanımından kaçınmak gerekiyor. Köpekleri yıkarken insanların kullandığı şampuan ve duş jelleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Veteriner kliniklerinde bulunan özel köpek şampuanlarının kullanılması gerekir. Çok sık şampuan kullanımı köpek cildinde yer alan özel yağ tabakasının yok olmasına yol açtığı için egzama ve tüy döküntüleri ortaya çıkabiliyor. Bu sebeple köpek yıkarken tek bir kez şampuan kullanımı gerekir. Yıkanan köpeğin hemen kurulanmadı gerekir. Kurulanmaz ise çeşitli mantar oluşumları meydana gelebilir.

Köpek Temizliği Yapmak Gerekir Mi?


Köpek temizliği nasıl yapılır sorusundan çok köpek temizliği yapmak gerekli midir sorusu daha çok soruluyor.  Köpekler dış etkenler ile çok fazla içli dışlı olduğu için ciltleri ve tüyleri çok fazla kirlenir. Köpekler temizlenmediği takdirde çeşitli cilt hastalıklarına maruz kalıyor. Bu sebeple mutlaka düzenli olarak temizliğinin yapılması gerekir.

Fakat çok sık köpek temizliği yapmak zararlı bir durum ortaya çıkarır. Köpeklerin tırnaklarının düzenli olarak kesmeniz ya da veteriner hekime kestirmeniz gerekiyor. Aynı zamanda ayda bir olacak şekilde köpeklerin yıkanması gerekir. Pire aşısı yaptırmayı ihlal etmemek gerekir. Pire ilacı pire oluşumunu 1 yıl kadar engelleyecektir. Köpek temizliği kesinlikle şarttır.