Minik Dostlarımızdan Haberler

Evde Hangi Tür Kediler Beslenir?

İnsanlar çok eski çağlardan bu yana evcil hayvanlarla yaşamışlardır. Bu gelenek günümüzde popülerliğini sürdürmeye devam etmektedir. Uzun yıllar önce evcilleştirilen ve günümüzde pek çok insanın da sevdiği kediler en çok tercih edilen hayvanların başında gelir. Kedi sahiplenmek hem bütçeye uygundur hem de oldukça sevimli olduklarından dolayı pek çok insanın ilk tercihidir.

Bakımı da diğer hayvanlara nazaran daha kolay olan kediler henüz 1-2 aylıkken tuvalet eğitimini öğrenip kendi başlarına kuma yapabilmektelerdir. Kendilerini yalayarak temizleyen bu canlıların, dillerinin temizleyici özellikte olmasından dolayı yıkanmaya bile ihtiyaçları olmamaktadır. Evde hangi tür kediler beslenir sorusu, pek çok kedi türü olduğundan dolayı oldukça fazla sorulmaktadır.

Evde Hangi Tür Kediler Beslenir

Smokin Kedilerin Özellikleri ve Bakımı Nasıldır?

Evde hangi tür kediler beslenir sorusunun başında smokin kediler yer almaktadır. Smokin kedilerin adı siyah beyaz kürk yapılarından gelir. Tüm kedi cinslerinin arasında en zeki tür olan smokin kediler oldukça oyuncu ve hareketli canlılardır hatta yeri geldiğinde tüm evi dağıtabilme potansiyeline sahiptirler. Sahibine tuzak kurup onun korkmasını sağlayan bu oyuncu kedi türü yeri geldiğinde kendi kuyruğuyla bile oynayabilmektedir. Lakin oyun oynarken sürekli ısıracağından dolayı kişilerin dikkat etmesi gerekir.

Smokin kedilerin en bilinen diğer bir özelliği ise kısa tüylere sahip olmalarıdır. İstisnalar mevcuttur fakat geneli kısa tüylü olan bu kedi cinsinin tüyleri çok dökülmez ve bu sayede bakımı kolaylaşır. Küçük yaşta kendiliğinden tuvalet eğitimini öğrenen bu zeki varlıklar evin çeşitli yerlerine tuvaletlerini yapmazlar hatta kusmak için bile kum kaplarını kullanırlar.

En Çok Tercih Edilen Kedi Cinsleri Nelerdir?

Evde hangi tür kediler beslenir sorusunun diğer bir cevabı da British ve Scottish kedilerdir. Bu kedi ırkları diğer ırklara nazaran daha çok uyurlar ve daha sevimlidirler. Gerek tüy yapısı gerek kulak yapısı ile diğerlerinden farklı olan bu türler en çok tercih edilen kedi cinslerinin başında yer almaktadır. En çok tercih edilen diğer bir kedi türü ise İran kedileridir.

İran kedileri genellikle beyaz veya kül renginde kürk yapısına sahiptirler ve yaşamlarının çoğunu uyuyarak geçirirler. Oldukça sevimli olan bu tür uzun kıl yapısından dolayı kişilere dokunduğunda pamuk hissiyatı yaratmaktadır.

Eve Kedi Getirmede Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Kedi sahiplenmede dikkat edilecek pek çok hususlar bulunmaktadır. Bu hususların başında evin kediye uygun olup olmadığı yer almaktadır. Pencere, balkon gibi yerlerden kaçabilecek potansiyele sahip kediler aynı zamanda kaçarken kendilerine zarar verebilmektelerdir.

Onların bu dürtüleri ile başa çıkmak için dışarıyla bağlantısı olan açıklıkların kapatılması veya iplerle küçültülmesi gerekir. Her ne kadar ev ortamında daha rahat hayat sürseler de kediler meraklı doğalarına engel olamazlar ve yüksek katlardan bile atlayabilme cesaretine sahiptirler. Onların yara almaması için bu tarz yerlerin kapatılması oldukça önemlidir.