Minik Dostlarımızdan Haberler

Evcil Hayvanların Depreme Karşı Tepkileri Nelerdir?

Deprem tamamen bir doğa olayı olarak bilinmektedir. Evcil hayvanların depreme karşı tepkileri nelerdir? Daha çok bu durumu algılama duyusu insandan fazla olan hayvanlar hissedip algılamaktadır. Bu durumu bir kaç gün öncesinden bile hissedip irkilebilirler. Bu yüzden bu canlıların deprem için haber teşkil etmesi ve bu özelliği taşıması araştırmacıların oldukça ilgisini çekmektedir.

Yaşanılan birçok büyük depremin bir kaç gün öncesinden hayvanlarda deprem başlamadan önce garip hareketler ve sesler tespit edilmiştir. Bu nedenle birçok depremde insanlar bu tür olaylara tanık olmuşlardır. Fakat hangi hayvan deprem konusunda ne kadar ve nasıl tepki gösterir tam olarak bilinmemektedir.

Her Hayvanda Farklı Tepkiler

Su canlısı balık ve sürüngen olan hayvanların bu konuda daha duyarlı olduklarına dair ipuçları vardır. Yalnız bu konuda en çok köpekler ile ilgili tepkiler ele alınmaktadır.Bunun da nedeni tamamen yanımızda veya etrafımızda olmalarından dolayıdır. Bazı araştırmacılar yine de köpekleri en duyarlı canlılar olarak saymaktadırlar. Hal böyle olunca genellikle köpeklerin verdiği tepkiler ve göstermiş olduğu değişik davranışlar deprem için habercisi olarak bilinmeye başlamıştır.

Köpekler daha çok en az seviyedeki sesleri, yer çekimi gibi anormallikleri, sismik dalgaları, yer kabuğunda oluşan titreşimleri ve depremden önce açığa yükselen gaz kokularını ve bunlara benzer birçok doğa olayını biz insanlardan daha gelişmiş duyuları ile ya da daha fazla yeteneklere sahip olmaları nedeniyle bu tür olayları hissedebiliyorlar.

Ayrıca elektromanyetik değişimler sonucu köpekler bu durumdan fazlasıyla rahatsız olup, huzursuz olduğu öne sürülmektedir.Köpekler çok uzun mesafeden bile koku alabiliyorlar. Deprem olurken ve depremden sonra toprağın altında meydana gelen gaz gibi kokuları duyması oldukça kolaydır.Suda yaşayan canlılar sudaki oluşan kimyasal değişiklikler sonucu depremi kolayca hissedebilmektedirler.

Evcil Hayvanların Depreme Karşı Tepkileri Nelerdir?

Hayvanların Depreme Verdikleri Tepkiler Nelerdir?

Genel olarak evcil hayvanların depreme karşı tepkileri nelerdir? Sorusu çoğu insan için merak edilmiştir. Deprem sırasında hayvanların bir panik içerisinde kaçıştıkları ve huzursuzlukları gözlemlenmiştir. Depremin büyüklüğüne ve köpeğin kendi özelliklerine göre bir sürü davranışları ortaya çıkmaktadır. Saklanma, dışarı veya içeri girmeyi reddetme, havlama, uluma, havayı koklama, yabancı kişilere saldırma ve sahibinden hiç ayrılmama gibi tepkiler gözlemlenmiştir.

Depremden Sonra Köpeklerin Durumu

Koku alma konusunda oldukça üstün yeteneğe sahip olan köpekler genellikle deprem sonrasında arama- kurtarma çalışma sırasında görev almaktadır. Evcil hayvanların depreme karşı tepkileri nelerdir? Dendiğinde Birçok alanda bu durumlar gözlemlenmiştir. Hayatın her alanında ve her anlamında köpekler her zaman insanlara yardımcı olmaya çalışmıştır. Ayrıca köpekler iyi eğitildiği takdirde deprem sonrasında göçük yerleri dolaşarak, kontrol etmektedirler. Dünya da en iyi süper kahraman olarak da bilinirler. Deprem sonrasında köpekler pek çok hayat kurtarmış oldukları için bu yüzden biz insanlar, köpeklere minnet duymaktayız.