Minik Dostlarımızdan Haberler

Evcil Hayvanlarda Saç Kıran Tedavisi

Evcil Hayvanlarda Saç Kıran Tedavisi

Evcil hayvanlarda en sık görülen hastalıklardan biri de saç kıran olarak bilinir. Esasen saç kıran bir tür mantar hastalığıdır. Bu hastalık hayvanlardan insana veya insanlardan hayvanlara da bulaşabiliyor. Yani bulaşıcı bir özelliğe sahiptir. Ama ölümcül bir sonuç doğurmaz. Evcil hayvanlarda saç kıran tedavisi yapılmaz ise sevimli dostlarımızın tüylerinde yer yer dökülmeler veya derilerinde kaşıntılar meydana gelir. Öte yandan patili dostlarımızda görülen bu hastalık tedavi edilmediğinde insanlara bulaşma riski de oldukça fazladır. Bu durumda da kişilerde sakal dökülmeleri, kümeler halinde saç dökülmeleri gibi pek çok sorun baş göstermektedir.

Saç kıran hayvanlardan birbirine bulaşan bir hastalık türü olduğu için evcil dostlarımızın pet otel seçimlerine, pet kreş seçimlerine ve yine pet taksi seçimlerine mutlaka ekstra özen gösterilmesi gerekir. Çünkü bu tür hastalıklar hayvanlardan birbirine bulaştığı için mutlaka patili dostlarımızın hijyenik ve temiz ortamlarda bulunmaları gerekir.

Saç Kıran Belirtileri Nelerdir?

Saç kıran bir tür mantar enfeksiyonudur. Vücutta yayılmaya başladığında evcil dostlarımıza büyük bir şekilde rahatsızlık vermektedir. Her ne kadar ölümcül olmasa da mutlaka evcil hayvanlarda saç kıran tedavisi yapılmalıdır. Bu sayede hem evcil dostlarımız daha rahat edeceklerdir hem de bu enfeksiyon insanlara bulaşmamış olacaktır.

Saç kıran belirtileri ise;

Evcil dostlarımızda saç kıran bazı özel dönemlerde görülebileceği gibi her zaman da görülebilir. Özellikle bahar aylarında sık karşılaşılan bu durumun önüne geçilmez ise ve hemen tedavisi yapılmaz ise ilerde daha fazla sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Evcil hayvanlarda saç kıran belirtileri ise;

  • Tüylerinde yer yer dökülme; saç kıranın en belirgin özelliği evcil dostlarımızın tüylerinde yer yer dökülmelerin meydana gelmesidir. Özellikle yuvarlak şekilde görülen bu tüy dökülmeleri zamanla büyüyerek, vücudun diğer bölgelerine de atlar. Dolayısı ile hemen fark edildikten sonra tedavisinin yapılması gerekir.
  • Halsizlik; saç kıran mantar enfeksiyonu evcil dostlarda sık sık halsizlik gibi durumların ortaya çıkmasına neden olur. Sürekli neşe içinde olan patili dostlarımız bu enfeksiyona yakalandıklarında artık eski neşelerini kaybederler. Bu nedenle tüylerde dökülme meydana gelmese bile mutlaka evcil dostların neşelerinin yerinde olup, olmadığını sık sık kontrol etmeniz gerekir.
  • Kaşıntı; saç kıran hastalığı çok fazla bir şekilde kaşıntıya neden olur. Özellikle kulakların üstünde bulunan bölgelerde daha fazla yaygınlaşır ve buralarda sevimli dostlarımızı rahatsız edecek düzeyde kaşıntıların ortaya çıkmasını sağlar. Kediler veya köpekler sık sık kulaklarını kaşımak isterler.
  • İştahsızlık; saç kıran sorununun bir diğer belirtisi ise iştahsızlıktır.

Evcil hayvanlarda saç kıran tedavisi ise oldukça kolaydır. Veterinerin verdiği iğneler ile ve yine özel şampuanlar ile bu sorun tamamen ortadan kaldırılabilir. Burada önemli olan şampuanların ve diğer ilaçların düzenli bir şekilde kullanılmasıdır.