Minik Dostlarımızdan Haberler

Salmonella Nedir?

Salmonella Nedir?

Pek çok evcil hayvanın karşı karşıya kaldığı virüslerden biri de Salmonella  olarak karşımıza çıkmaktadır. Her virüste olduğu gibi Salmonella da pek çok evcil hayvanın ölümüne neden olabiliyor. Bu nedenle hastalığa karşı bilinçli olunması ve bu tür virüslere karşı sevimli dostlarımızın korunması gerekmektedir.

Bağırsaklarda yaşayıp, gelişen bu bakteri, dışkı yolu ile dışarıya atılır. Sokak hayvanlarında yaygın bir şekilde görülse de evcil dostlarımızda da sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle ilk olarak sevimli dostlarımızın beslenmesine özne göstermemiz gerekiyor. Salmonella nedir? Sorusunun yanıtı ise bir tür bağırsaklarda yaşayan bakteridir. Hayvanlardan insanlara veya insanlardan hayvanlara bulaşma özelliği mevcuttur. Bulaşma şekli ise tamamen kirli ve mikroplu alanlardır. Yani kirli su veya tam temizlenmemiş yiyeceklerden bulaşır. Özellikle evcil hayvanlar yolda yürüyüş yaparken doğaları gereği çeşitli yerleri koklamak veya kirli suları içmek isteyebiliyorlar. Bu gibi durumlarda da Salmonella virüsü çok kolay bir şekilde bağırsaklara yerleşmeyi başarmış oluyor. Bu nedenle evcil hayvan sahipleri, yürüyüş esnasında mutlaka temiz ve hijyenik ortamları seçmeleri gerekmektedir.

Salmonella Belirtileri Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi Salmonella virüsünde de çeşitli belirtiler görülmektedir. Bu türlü belirtiler hem insanlarda hem de evcil hayvanlarda aynı şekilde görülür. Virüs vücuda girdiğinde ilk olarak 48 saat içinde anlaşılmaz. Ama 48 saat sonra şiddetli bir şekilde belirtileri gözlemlenir. Burada en yaygın görülen belirtiler ise;

  • İshal; virüs vücuda girdiği andan itibaren ilk olarak belirti vermez ama yaklaşık 3 gün sonra ishal ortaya çıkar. Bu durumda da evcil hayvan sahiplerinin hayvanlarının dışkılarını sürekli olarak kontrol etmelerinde fayda vardır.
  • Ateş; virüs vücuda yerleştiğinde mutlaka kendini ateş ile gösterir. Kedi ve köpeklerin baş kısımlarında ve kulak kısımlarında bu ateş çok fazla kendini belli etmektedir.
  • Titreme; Salmonella virüsüne bağlı olarak vücutta istemsiz bir şekilde titreme meydana gelir. Bu gibi durumlarda da evcil hayvanlarda bir sorun olduğu daha kolay bir şekilde anlaşılmaktadır.
  • Karın bölgesinde ağrı; kedi ve köpeklerin karın bölgelerinde ağrılar meydana gelmektedir. Karın ağrısı olan kedi ve köpekler sürekli inler gibi ses çıkarıp, karın bölgelerini yalayarak ağrının olduğunu belli ederler.
  • Kusma; bu virüsün en yaygın belirtisi hiç kuşkusuz kusmadır. Mamalarını yiyen kedi ve köpekler hemen kusmaya başlar. Ayrıca gece yarısı kusmalar da sıklıkla görülen belirtilerden biridir.
  • Halsizlik; her zaman neşeli ve oyuncu olan evcil hayvanlar bu virüse yakalandıkları zaman neşelerini kaybedip, sürekli halsiz bir duruma gelirler. Bu gibi durumlarda oyun oynamak istemedikleri gibi sürekli uyumak isterler.
  • Baş ağrısı; kedi ve köpekler Salmonella virüsü ile karşı karşıya kaldıklarında baş bölgelerinde ağrılar ortaya çıkar. Başı ağrıyan kedi veya köpekler başlarını tutarak uyumak isterler.
  • Dışkıda kanama; Salmonella virüsü dışkıda kan ile kendini göstermektedir.