Minik Dostlarımızdan Haberler

Evcil Hayvanlarda En Sık Görülen Parazitler

Evcil hayvanlarda en sık görülen parazitler

Evcil dostlarımızda karşılaşılan en büyük sorunlardan biri de kesinlikle parazitlerdir. Parazit her hayvanda hatta insanlarda da olabiliyor. Ama bazı  türleri diğerlerine göre daha sakıncalıdır. Bu nedenle sevimli dostlarımıza parazit bulaşmaması için belli bir çaba harcamakta fayda vardır. Örneğin bunun için Evcil hayvanlarda en sık görülen parazitler konusunda bilgili olmanız gerekir. Bu sayede her hangi bir parazit bulaşma riskine karşı her zaman tetikte olabilirsiniz.

Parazitler genelde bulaşıcıdır. Örneğin dışkılardan bulaşan parazitler, salya yolu ile bulaşan parazitler ve dokunma yolu ile bulaşan pek çok parazit türü vardır. Bunun için ilk olarak evcil dostlarınızı kesinlikle temizlik konusunda hassas olan pet taksiler ile yolculuklarını yapmasını sağlamanız gerekir. Öte yandan parazitlerin en çok bulaştığı alanlardan biri de pet kreş gibi sevimli dostlarımızın yoğun bir şekilde birlikte yaşadıkları alanlardır. Bu nedenle pet taksi seçimlerine dikkat ettiğiniz kadar mutlaka pet kreş seçimlerine de dikkat etmeniz önerilir. Evcil hayvanlarda en sık görülen parazitler iç parazitler ve dış parazitler olarak iki şekilde gruplanmaktadır.

Evcil Hayvanlarda Görülen İç Parazitler

Evcil hayvanlar görülen iç parazitlerin çeşitleri ve sayıları oldukça fazladır. Bunlardan pek çoğu evcil dostlarımıza zarar vermez. Ama evcil dostlarımıza zarar verebilecek türde iç parazit çeşitleri de bir hayli fazladır. Bu nedenle Evcil hayvanlarda en sık görülen parazitler konusuna en az diğer hastalıklar kadar özen göstermeniz tavsiye edilir.

  • Kalp kurdu; en tehlikeli iç parazitlerin başında gelir. Bulaşıcı olduğu gibi evcil dostların hayatını da sonlandırabilecek bir parazittir. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.
  • Kancalı kurtlar; evcil dostlarda halsizlik, kanlı ishal ve sürekli kusma gibi belirtiler ile kendini göstermektedir. Kancalı kurtlar bağırsaklarda çoğalır ve dışkı ile diğer patili dostlara geçer. Mutlaka ilaç takibi ve veteriner gözetimi olması gereken bir durumdur.
  • Yassı kurt; evcil hayvanların kısa sürede hastalanmalarına ve bağışıklık sistemlerinin düşmesine neden olur. Yassı kurt taşıyan evcil dostlarımız sık sık hastalanmaktadır.

Bu tür parazitler, evcil dostlarımızın içinde yaşamaktadır.  Evcil hayvanlarda en sık  görülen parazitler kategorisinde yer almaktadır.

Evcil Hayvanlarda En Sık Görülen Dış Parazitler

Dış parazitler genelde evcil dostlarımızın tüylerinde ve derileri üzerinde yaşamaktadır. Bu tür parazitlerin diğer hayvanlara geçmesi daha kolaydır. Öte yandan bazıları insanlara da bulaşabilir. Bu neden le evcil hayvan sahiplerinin her zaman daha dikkatli olması önerilir. Dış parazitler ise;

  • Bit;  çok yaygın bir şekilde görülür. Bu nedenle temizlik konusuna dikkat edilmesi gerekir.
  • Kene; dışarıdan deriye yapışır ve canlı kanı ile beslenir. Bu nedenle vücutta halsizlik gibi belirtiler gösterir.
  • Uyuz; son zamanlarda daha fazla görülmeye başlanmıştır. Tüylerin dökülmesine neden olur.

Evcil hayvanlarda en sık görülen parazitler için mutlaka evcil hayvanların aşılarının zamanında yapılması önemlidir.