Minik Dostlarımızdan Haberler

Ameliyat Sonrası Evcil Hayvan Bakımı

ameliyat sonrası evcil hayvan bakımı

Evcil dostlarımız sağlıklı oldukları zaman bizimle çok iyi vakit geçirmektedir. Ve yine eve kattıkları neşe ve pozitif enerji ev halkının da daha mutlu olmasını sağlar. Ama elbette her canlı gibi evcil dostlarımızda da bir takım hastalıklar meydana gelebilir. Bu hastalıklardan bazıları ise kesinlikle operasyon gerektirmektedir. Yani ameliyat sonrası evcil hayvan bakımı konusunda daha bilgili olmanız gerekir. Bu sayede her zaman olduğu gibi ameliyat sonrasında da evcil dostlarınıza en iyi bakım desteğini sağlayabilirsiniz.

Yapılan operasyonun derecesi ve büyüklüğü hiç önemli değildir. Küçük bir operasyon bile olsa mutlaka yeni ameliyat sonrası evcil hayvan bakımı konusunda çok fazla dikkatli olmanız gerekir. Çünkü operasyon sonrası doğru bir bakım yapılmaz ise enfeksiyon gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu da evcil dostlarımızın mikrop kapıp, daha ağır bir hastalığa yakalanmalarına neden olur.

Ameliyat Sonrası Evcil Hayvan Bakımı Nasıl Olmalı?

 İlk olarak evcil dostlarımızın mutlaka daha sağlıklı olmasını sağlamak amacı ile her zaman daha dikkatli olmanız önerilir. Cerrahi bir operasyon gerekiyor ise bunun için ise veteriner önerilerini dikkate almanızda fayda vardır. Dikkat etmeniz gereken konular ise;

  • Yara ve dikişlere pansuman; yara ve dikişler için düzenli ve rutin bir şekilde pansuman yapılması gerekir. Bu sayede dikişlerin mikrop kapmaları önlenmiş olur. Sizler de yaranın veya dikişin büyüklüğüne bakmadan düzenli bir şekilde pansumanları yapmanız gerekir. Bu sayede her zaman daha sağlıklı bir şekilde evcil hayvanlara sahip olabilirsiniz.
  • İlaçların zamanında verilmesi; ameliyat sonrası veterinerin verdiği ilaçları sevimli dostlarınıza zamanında vermeniz gerekir. Bu sayede daha kolay bir şekilde iyileşme dönemi başlayacaktır.
  • Beslenme; ameliyat sonrası evcil hayvan bakımı konusunda en önemli konulardan biri kesinlikle beslenme konusudur. Beslenme ne kadar düzgün bir şekilde yapılırsa bir o kadar evcil dostlarınız kendini daha dinç ve daha sağlıklı hissedeceklerdir. Özellikle sevimli dostların cinsine ve yaşına göre kaliteli mamalar ile beslenmeleri tavsiye edilir.
  • Veteriner  kontrolleri; operasyon sonunda veteriner kontrolleri de çok önemlidir. Bu nedenle kesinlikle hijyenik bir şekilde pet taksi hizmeti sunan yerler ile evcil dostlarınız güvenli ve rahat bir şekilde veteriner kontrollerine götürebilirsiniz.

Ameliyat Öncesi Evcil Hayvan Bakımı

Elbette ameliyat sonrası evcil hayvan bakımı oldukça önemli konuların başında gelir. Ama sadece sonunda değil, aynı zamanda da ameliyat öncesi de çok önemlidir. Burada hem beslenme hem de bakım gibi konularda evcil dostlarınızın her zaman yanında olmanız gerekir. Ayrıca veterinerin önerdiği tüm konulara da dikkat edilmelidir. Yani ameliyat öncesi yapılması gerekenler zaten veteriner hekim tarafından sizlere liste halinde verilir. Bu listeye uyum gösterdiğinizde en ideal bakıma kavuşabilirsiniz.