Minik Dostlarımızdan Haberler

Yaz Aylarında Kedi Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Yaz Aylarında Kedi Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Yaz aylarında kedi beslenmesi nasıl olması? Sorusu evcil dostlara sahip olan kişiler için oldukça önemlidir. Çünkü insanlar için beslenme ne kadar önemli ise mutlaka patili dostlarımız için de büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle sizler de evlerinizde veya sokaklarda bulunan mimik dostlarımız için mutlaka iyi bir beslenme takvimi uygulamanız gerekmektedir. Sıcak hava ve mevsimsel değişiklikler nedeniyle dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Bu nedenle ilk olarak kedilerin sağlık durumlarını korumak ve daha sonra onların mutluluğunu sağlamak amacı ile beslenme konusunu birinci sırada tutmanız gerekmektedir.

Yaz Aylarında Kediler İçin Suyun Önemli

Sevimli dostlarımızdan biri olan kediler için yaz aylarında daha fazla su ihtiyacı duyarlar. Sıcak havalarda daha kolay susayabilirler, bu yüzden her zaman temiz ve taze suya ulaşabilecekleri bir kap bulundurun ve suyunu düzenli olarak değiştirin. Suyun temiz olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Aksi halde sıcak hava etkisi ile suyun içinde çeşitli bakteriler çoğalabilir.

Yaz Aylarında Kediler İçin Hafif Ve Dengeli Beslenme

Yaz aylarında kedi beslenmesi nasıl olmalı? Sorusunun bir diğer yanıtı ise; ağır ve yağlı gıdalar yerine daha hafif ve dengeli besinler tercih edin. Kedinizin yaşına, sağlık durumuna ve aktivite seviyesine uygun bir beslenme programı belirleyin. Bu sayede günlük yaşantılarında daha pozitif kalabilirler.Yaz aylarında sıcak havalarda yiyecekler daha hızlı bozulabilir. Kedinize çiğ et veya balık vermekten kaçının, çünkü bu tür besinler hızla bozulabilir ve kedinizin sağlığını riske atabilir.Öte yandan büyük öğünler yerine, kedinize sık sık küçük öğünler vermek daha iyidir. Bu durum sindirim sistemine ve metabolizmasına yardımcı olabilir.

Yaz Aylarında Kedi Beslenmesinde Saatlerin Önemi

 eğer mümkünse kedinizi günün serin saatlerinde besleyin. Sabah erken saatler veya akşam geç saatler beslenme için daha uygundur. Böylece sıcak havalardan dolayı oluşabilecek olumsuz etkileri azaltabilirsiniz. Yaz aylarında kedi beslenmesi nasıl olmalı? Sorusunun en önemli yanıtlarından biri de budur. Mutlaka evcil dostlarımızın beslenme saatlerine daha fazla dikkat etmenizde fayda olacaktır.  Kedinize kaliteli ve dengeli bir kedi maması seçin. Hazır mamalar, kediler için gerekli besinleri sağlayacak şekilde formüle edilir ve kolaylıkla depolanabilirler.

Taze Meyve Ve Sebzelerin Kediler İçin Önemi

Bazı meyve ve sebzeler kedinize küçük miktarlarda verilebilir. Ancak öncelikle kedi maması ile beslenmeleri sağlanmalıdır. Bazı meyve ve sebzeler zehirli olabilir. Bu yüzden dikkatli olmalısınız. Kedilere asla soğan, sarımsak gibi insanlar için zararlı olan yiyecekleri vermemelisiniz.

Kediniz dışarıda serbestçe geziyorsa, gölgede durabileceği ve güneşin zararlı etkilerinden korunabileceği alanlar sağlayın. Aşırı güneş ışığı ve sıcaklık, kedilerde sıcak çarpmasına ve cilt problemlerine yol açabilir.

Elbette her canlıda olduğu gibi minik dostlarımız kediler için de mutlaka beslenme şekli değişebilir. Bu nedenle veteriner hekiminizle kedinizin özel ihtiyaçlarına uygun bir beslenme planı oluşturmanız önemlidir. Yaz aylarında kedinizin sağlığını ve mutluluğunu korumak için düzenli veteriner kontrolü ve uygun beslenme çok önemlidir.