Minik Dostlarımızdan Haberler

Evcil Hayvanlarda Uyuz Virüsü Belirtileri

Evcil hayvanlarda uyuz virüsü belirtileri

Gerek insanlarda olsun gerekse sevimli dostlarımızda olsun her zaman farklı çeşitliliklerde hastalıklar  ve virüsler ortaya çıkabilir. Bu durum vücut sağlığının bozulmasına neden olurken, günlük hayattaki kalitenin de düşmesine neden olur. Özellikle çok uzun yıllardır sevimli dostlarımızda en fazla görülen deri hastalıklarından biri de kesinlikle uyuz virüsü olarak karşımıza çıkmaktadır. Deri altında oluşan uyuz virüsü deride kızarıklık ve tüy dökülmesi gibi pek çok olumsuz etmene neden olmaktadır.

Uyuz virüsü bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle gerek pet taksi seçimlerinde olsun gerek pet kreş ve pet otellerinde olsun hijyene dikkat edilmesi gerekir. Bu sayede daha hijyenik ortamlarda hastalığın yayılma oranı düşecektir. Evcil hayvanlarda uyuz virüsü belirtileri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra önlemlerinizi daha kolay bir şekilde alabilirsiniz.

Evcil Hayvanlarda Uyuz Hastalığı

Üzücü bir durum olmasına rağmen, sevimli dostlarımızda uyuz enfeksiyonu görülebilir. Uyuz, ciltte kaşıntılı ve bulaşıcı bir hastalıktır. Evcil hayvanlarda uyuzun en yaygın türü “sarkoptik uyuz”dur ve çeşitli belirtiler gösterir. Belirtiler, enfekte olmuş hayvanın türüne, bağışıklık sistemi durumuna ve enfeksiyonun şiddetine göre değişebilir. İşte uyuz enfeksiyonunun sevimli dostlarımız üzerindeki en belirgin özellikleri;

  • Patili dostlarda yoğun kaşıntı: evcil hayvanlarda uyuz virüsü belirtileri en belirgin belirti, patili dostun sürekli ve yoğun bir şekilde kaşınmasıdır. Kaşıntı genellikle vücudun etkilenen bölgelerinde daha yoğun olur ve zamanla daha da kötüleşebilir.
  • Ciltte döküntüler: uyuz enfeksiyonu, ciltte kızarıklık, kabarcıklar, yaralar ve döküntülerin oluşmasına neden olabilir. Özellikle kulak kenarları, dirsekler, koltuk altları ve kasık gibi cilt kıvrımları etkilenebilir.
  • Tüylerde dökülme: enfeksiyon ilerledikçe, sevimli dostlarda tüylerinde dökülme ve seyrelme görülebilir.
  • Koku: uyuz enfeksiyonu, ciltte bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir ve bu da hoş olmayan bir kokuyla sonuçlanabilir.
  • İltihap ve yara izleri: evcil hayvanlarda uyuz virüsü belirtileri arasında yoğun kaşınma, cildi tahriş eder ve çiziklere, kabuklara ve iltihaplara neden olabilir. Bu durum, hayvanın kaşıdığı bölgelerde açıkça görülebilir.
  • İç kulak enfeksiyonları: uyuz enfeksiyonu, kulaklarda da kaşıntı ve iltihaba yol açabilir. Bu da sevimli dostların gün içinde ve hatta uyur iken çok fazla  rahatsız olmalarına neden olur. Genelde sürekli ağlar şekilde ses çıkarma ve inleme gibi belirtiler gösterirler.

Evcil hayvanlarda uyuz virüsü belirtileri fark ederseniz, derhal veteriner hekiminizle iletişime geçmelisiniz. Uyuz, tedavi edilmediği takdirde daha kötüleşebilir ve bulaşıcı olabilir. Veteriner hekim, uyuzun türüne ve şiddetine bağlı olarak uygun tedavi yöntemlerini belirleyecektir. Ayrıca, evdeki diğer evcil hayvanlarınızın enfeksiyondan korunması için gerekli önlemleri almanız da önemlidir.