Minik Dostlarımızdan Haberler

Pandemiden En Çok Etkilenen Evcil Hayvanlar

Pandemiden En Çok Etkilenen Evcil Hayvanlar

Dünyada ve ülkemizde hızla yayılmaya devam eden Covid-19 virüs salgınıyla birlikte, pandemiden en çok etkilenen evcil hayvanlar da gündem konusu oldu. Her geçen gün hastalığın seyri kötüye gitmekte ve insanlar hem kendileri hem de sevdikleri için büyük bir korku ve huzursuzluk yaşamaktadır.

İnsanlar kendi adlarına bu hastalıktan zaten korkarken bir de hayvanlardan virüs bulaşır mı korkusuyla evcil hayvanlarından ya da sokak hayvanlarından tedirginlik duymaktadırlar. Bu sorular uluslararası sağlık kuruluşlarına da gündem konusu oldu ve bazı cevaplar alındı.

Pandemiden En Çok Etkilenen Evcil Hayvanlar

Hayvanlardan İnsanlara Covid-19 Bulaşır Mı?

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Ali Özön, bu soruların birçok araştırma konusu olduğu ve bazı sonuçlara varıldığını bildirdi. Özellikle hayvanlardan virüs bulaşır mı sorusuna cevap olarak gelen açıklamalarda dünya üzerinde pozitif hastaların evcil kedi ya da köpeklerine teması halinde az sayıda hayvanın virüsle enfekte olduğu saptanırken, evcil hayvanlardan insanlara virüs bulaşması konusunda herhangi bir kanıt bulunmadığı aktarıldı.

Hayvan hastalıkları içinde bulunan korona benzeri durumların herhangi bir insana bulaşmadığı, sadece hayvanlar arasında bir bulaşma söz konusu olduğu bilinmektedir. Ancak eğer sizde ya da evde birlikte yaşadığınız kişide herhangi bir semptom varsa evcil hayvanlarınızla yakın ilişkiler kurmamalısınız.

Pandemi Sürecinde Evcil Hayvanların da Psikolojileri Bozuluyor!

Tüm dünyayı ve insanları etkisi altına alan koronavirüs salgını, insanların psikolojilerini olumsuz etkilediği gibi hayvanların da psikolojilerini etkiledi. Salgın sebebiyle birçok kişi işinden geçici ya da kalıcı olarak ayrılmak zorunda kaldı ve virüs bulaşma korkusu sebebiyle de evlerinden çok çıkmaz oldular. Koronavirüs salgını sürecinde birçok insanın ilk tercihi evcil hayvan edinmek oldu.

En çok tercih edilen hayvanlardan, kedi ve köpekler bu dönemlerde insanlara ev içinde birer dost oldular. Ancak bu süreçte de insanların en korktuğu durum olan hayvan hastalıkları ve virüs korkusu oldu.

Evde bir evcil hayvanla yaşayan insanlar, bir şekilde günlük hayata hayvanlarını da adapte etmişlerdi. İşe giderken, dışarı çıkarken ya da uyurken evcil hayvanlarıyla oluşturmuş oldukları bir sistem vardı. Evcil hayvanlar gün içinde sahiplerinin evde olduğu veya olmadığı süreçleri bilip, buna göre davranmaktaydı.

Ancak salgın sebebiyle evde kalan birçok insan, günler boyu evcil hayvanlarıyla yaşamaya başladı, ancak bu durum tekrar işe dönüş ya da normal hayata dönüş sürecinde hayvanlarda ayrılık anksiyetesi denilen bir davranış bozukluğuna sebep olmaktadır.

Ayrıca belli saatlerde her gün dışarı çıkarılan, gezen ve tuvalet ihtiyacını karşılayan köpekler ise sokağa çıkma yasakları sebebiyle bu alışkanlıklarından vazgeçmek zorunda kaldılar. Bu da evcil hayvanlarınızı strese sokan sebeplerden biri oldu. Bu durumların geçiş süreçleri yine alışkanlık oluşturmak için daha yavaş adımlarla, birden olmamalı, hayvan yeniden bu sürece alışma fırsatı bulmalıdır.

Hayvan Sahiplerine Bazı Uyarılar

  • Hayvanların dezenfekte edilmesi gerekmemektedir.
  • Evcil hayvanınızı gezdirirken halka açık park ve yürüme alanlarından uzak durmanız gerekmektedir.
  • Hayvanlarınızın ev dışı insanlarla etkileşimde olmasına izin vermemeniz gerekmektedir.
  • Evde hastalanan kişiden hayvanınızı mutlaka uzakta tutmanız gerekmektedir.

Bu süreçte, pandemiden en çok etkilenen evcil hayvanlar grubunda en çok kedi ve köpeklerin olduğunu görebilirsiniz.