Minik Dostlarımızdan Haberler

Pandemi Sürecinde Uzmanlardan Evcil Hayvan Sahiplerine Öneriler

Pandemi Sürecinde Uzmanlardan Evcil Hayvan Sahiplerine Öneriler

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgını hayatlarımıza yeni önlemler getirdiği gibi pandemi sürecinde uzmanlardan evcil hayvan sahiplerine öneriler de çoğalmıştır. Bunlardan en önemlisi tabii ki temizlik oluyor. Pandemi süreci boyunca daha da dikkat etmemiz gereken temizlik ve hijyen kuralları sadece kişisel temizlik olarak değil bulunduğunuz ortamı ve sevimli dostlarınızı da etkiliyor. Pandemi kuralları çerçevesinde dikkat ettiğimiz kişisel temizlik ve sosyal mesafe kurallarını sadece kendiniz için değil evcil hayvanlarınız için de uygulamalısınız.

Corona virüsü hayatımıza girdiği günden beri uzmanlar sürekli olarak temizlik ve sosyal mesafe kuralları ile ilgili insanlığı uyarıyor. Kendinizi izole ettiğiniz sürece evcil hayvanlarınızı da izole etmelisiniz. Onların bakımı ve temizliği de bu sürede oldukça önemli. Evcil hayvanlarınızın her zaman yapılan bakımlarına ve temizliğine pandemi süresince daha da özen göstererek onlarında sağlıklarını düşünmelisiniz. Peki, bu süre içerisinde evcil hayvan bakımı nasıl olmalıdır? Dikkat etmeniz gereken gayet basit ve hayat kurtarıcı bir kaç adım var.

Pandemi Sürecinde Uzmanlardan Evcil Hayvan Sahiplerine Öneriler

Evcil Hayvan Bakımı

Evcil hayvan bakımı konusunda şu detaylara mutlaka özen göstermelisiniz.

  • Düzenli Olarak Veterinere Gidin

Öncelikle evcil hayvanınızın veterineri tarafından aşılarının ve gerekli ilaç alımlarının yapıldığından emin olun. Onların bağışıkları ne kadar güçlü olursa bu süreçte sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürebilirler.

  • Beslenme Düzenine Dikkat Edin

Pandemi sürecinde hayvanlarınızın beslenmeleri de temizlikleri kadar önemlidir. Veterinerleri tarafından gerekli görülen destekleyici gıdalar ya da vitaminler evcil hayvanınızın daha sağlıklı gelişmesine yardımcı olur.

  • Temizliklerini Belirli Bir Program Uygulayarak Yapın

Her ne kadar temizlik bu süreçte önemli olursa olsun hayvanlarınızın düzenli olarak yapılmayan bakımları yetersiz kalabilir. Kendinize ve hayvanınıza uygun bir temizlik programı yaparak bu süreci daha rahat atlatabilirsiniz. En az iki haftada bir yapacağınız temizlik düzeni, olası kötü kokuları engeller ve bu bakımla yaygın görülen hayvan hastalıkları önlenir.

  • Kendinizi İzole Ettiğiniz Kadar Evcil Hayvanlarınızı Da İzole Edin

Uzmanların uyarıda bulundukları bir diğer önemli husus ise, corona virüse yakalanmış bir kişinin evcil hayvanıyla çok fazla temasta bulunmaması gerektiği konusudur. Hayvanlardan insanlara doğrudan bir bulaşma söz konusu olmasa da, insanlardan hayvanlara bulaşabileceği konusunda bulgular mevcut. Bu nedenle uzmanlar temasta bulunulan hayvanların da izole edilmesi gerektiği yönünde bilgiler veriyor. Onlarla temasta bulunulması halinde de maske takmak önemli.

Uzmanlar evcil hayvanınızla temasta bulunmadan önce ve temasta bulunduktan sonra da ellerinizi yıkamanızı tavsiye ediyor. Hayvanlarınızın da sizin dışınızda başkalarıyla temas kurmamasına özen gösterin. Pandemi boyunca sokağa çıkma kısıtlamasına evcil hayvanlarınızı da dâhil etmeniz gerekmektedir. Bu yüzden evcil hayvanınızın diğer hayvanlarla ve insanlarla teması önlenmelidir.

Yaygın görülen hayvan hastalıkları bu süreçte daha sık görülebilir. Hayvanlarınızın bakteri ve parazit gibi oluşumlarını önlemek oldukça kolay ve basittir. Pandemi sürecinde uzmanlardan evcil hayvan sahiplerine öneriler hem sizin hem de evcil hayvanınızın hayatını daha da sağlıklı hale getirebilir.