Minik Dostlarımızdan Haberler

Korona Virüs Olan Hayvanlar

Korona Virüs Olan Hayvanlar

Koronavirüs salgını tüm dünyada milyonlarca insanın canını aldı ve almaya devam ederken koronavirüs olan hayvanlar da var mıdır sorusu birçok insanın aklındaki sorulardan biri oluyor. İnsanlar korunmanın yollarını ararken bir yandan da virüsle enfekte olanlar en hafif şekilde nasıl atlatabileceğinin telaşı içindeler. Ancak bilinenin aksine koronavirüs sadece insanları etkileyen bir salgın değil. Yarasalardan insanlara bulaştığı düşünülen koronavirüs, sadece insanlarda değil pek çok memeli hayvanda da belirtiler göstermeye başladı.

Evcil Hayvanlarda Koronavirüs Tehlikesi

Koronavirüs salgını tüm dünyada bir yıldan fazladır etkisini gösteriyor ve ne zaman son bulacağı ise henüz bilinmiyor. İnsanları etkileyen koronavirüs salgınının ise evcil hayvanlar ve birçok hayvanı da etkisi altına aldığı artık bulaşabilmektedir.

Tehlikede Olan Hayvanlar

İngiltere’de bulunan University College London (UCL) tarafından yürütülen çalışmalar sonucu yapılan açıklamalara göre, insanlarla yakın temas halinde olan 26 hayvan türünün koronavirüs tehlikesi altında olduğunu ve bu durumun da nesillerinin tükenme gibi bir ihtimali doğuracağını bildirdi. Diğer hayvan hastalıkları içinde kendini bilinen bir gerçek. İnsanların ilk merak ettiği evcil hayvanlarından kendilerine koronavirüs bulaşıp bulaşmayacağıydı. Dünya sağlık örgütü açıklamalarına göre, koronavirüs evcil hayvanlardan insanlara geçmiyor ancak insanlarda olan bu hastalık maalesef onlara bulaşabiliyor. Kedi ve köpekler insanlarla iç içe olan evcil hayvanların başında geliyor, dolayısıyla virüsle enfekte olan insanların evcil hayvanlarını korumak için onlarla da arasına mesafe koyması gerekiyor.

Evcil hayvanlar denince akla ilk gelen kedi ve köpek olsa da pek çok inek, koyun ya da domuz gibi hayvanlar da bu hastalığa yatkın, beslenen hayvanlardandır. Hayvan hastalıkları pek çok çeşidi olsa da koronavirüs de bir virüs olarak onlara belli eden koronavirüs, enfekte olan hayvanlarda bir nevi virüs rezervi oluşturacağı da yapılan uyarılar içinde.

Geçmiş günlerde ortaya çıkan bir habere göre, ABD’de 7 yaşındaki Buddy isimli bir Alman kurdunun koronavirüs sebebiyle öldüğü açıklanmıştı. Sahibinin anlattıklarına göre aynı ayın ortasında köpeğinin nefes almada güçlük çektiğini fark etti ve veterinere götürdü, yapılan koronavirüs test sonucunun pozitif olduğu ortaya çıktı. İlaç tedavisine rağmen kurtarılamayan Buddy, 3 ay boyunca tedavi görmüştü.

2.5 Milyon Vizon!

Evcil hayvanlar ya da yarasalar derken daha kötü bir haber Danimarka çiftliklerinden geldi. Danimarka’da yapılan araştırmalar sonucu 63 vizon çiftliğinde vizonlarda koronavirüs tespit edildi. Virüsün daha fazla yayılmasını ve bulaşmasını engellemek için bütün vizonların itlaf edilmesi kararı verildi. Test sonucuna göre pozitif çıkmamış vizonlar da dâhil edilerek neredeyse 2.5 milyon vizonun itlaf edileceği açıklandı. Daha öncesinde İspanya’da da binlercesi itlaf edilmişti.

İnsanlar kendilerini bir şekilde korumaya çalışırken, hayvanların kendini savunmasının ya da korumasının herhangi bir yolu bulunmuyor. Bilinen gerçek koronavirüs olan hayvanlar, insanlarla bir şekilde temas halinde olan hayvanlar olduğudur.