Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpeklerde Görülen Gençlik Hastalığı Nedir

Hayvan hastalıkları ile ilgili İnternet arama sayfalarında köpeklerde görülen gençlik hastalığı nedir? Sorusu en fazla aranan soru haline geldi. Geçmişten günümüze köpeklerde küçük çaplı ve ciddi hastalıkların olduğunu biliyor musunuz? Kötü hastalıklar öksürük ve ishale yakalanma hastalığıdır.  Bu hastalıkların olması viral denilen bir virüsten kaynaklanıyor. Ne yazık ki bazı durumlarda köpeklerde ölümcül sayılacak kadar zattürre olabiliyor. Hatta felç olma söz konusudur. Gençlik hastalığı köpeğin vücuduna yayılan virüsün çoğalması ile oluşur. Ciddi hasarlar ve hayat kaybı yaşamasına neden olur. Bu tür durumlarda ihmal yapılmamalıdır.

Köpeklerde Görülen Gençlik Hastalığı Nedir

Köpeklerde Bulunan Gençlik Hastalığının Belirtileri

Köpeklerde görülen gençlik hastalığı olan bir yavrunun belirtileri oldukça fazladır. Bu göz ile görünür bir durumdur. Köpeklerde görülen gençlik hastalığına tanı konulması oldukça zordur. Fakat belirtiler ile anlaşılır bir hal kazanır. Köpeklerde görülen gençlik hastalığının belirtileri şu şekildedir.

  • Köpeğin yüksek derecede ateşlenmesi
  • Köpeğin sindirim sorununun olması ve ishal problemi
  • Birden bire kusması
  • Normal görünümünden farklı olur ve uyuklar
  • Sinirli ve depresyonlu olması
  • İştahının komple gitmesi
  • Solunum yetmezliği, Öksürme ve hapşırma
  • Gözleri ve deride renk değişimi

Köpeğin Gençlik Hastalanma Durumunda Ne Yapılır?

İshal ve arada kanlı ishalin olması köpeklerde görülen gençlik hastalığı tanısını konulmasına neden olur. Yavru ve yetişkin köpeklerde görülen bu hastalık ölümcül olabiliyor. Parvovirüs olarak isimlendirilir. Bu virüs hiç umulmadık zamanda ortaya çıktığından dolayı, başka bir belirtinin olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir. En önemlisi köpeğin davranışlarının takip edilmesi gerekir. Yavru köpekte ishal bulunuyorsa fakat normal davranışlara sahipse, yapılacak ilk şey yediklerinin kontrolünü sağlanmasıdır. Yavru köpekler çok heyecanlı yapıya sahip olduğundan oldukça meraklıdır. Meraklı olan yavru köpek yememesi gereken şeyleri yiyebilir. Yavru köpeklerde %80 oranında bu nedenden dolayı gençlik hastalık geçirir. Evden dışarı çıktığınızda daha fazla gözlem yapılmalıdır. Dışarıda bulunan yemek ne olursa olsun koklayarak, yemeye başlar. Yavru köpekte herhangi bir belirti var ise, bakit kaybetmeden veteriner hekimine başvurması gerekir.

Doğru Yerde Müdahale Olmalıdır

Yavru köpeğinizin durumuna göre müdahale edilmesi önemlidir. Normal seviyeden anormal bir davranış sergilemesi halinde panik olmamak önemlidir. Ne kadar soğukkanlı olunursa o kadar yavru köpeğe fayda sağlamış olunur. Doğru veteriner seçilmesi oldukça önemlidir. Doğru yerde ve zamanda müdahale edilmesi köpeğe fayda sağlar. Veteriner hekimin hazırladığı programa uymak önemlidir. Aşıları doğru zamanda yapılması, köpeğin virüsü hücresinden yok etmesini sağlar. Çünkü virüs yavru köpeğin vücuduna hızlı şekilde yayılan bir bakteridir. Yavru köpek gençlik hastalığına yakalandığı andan itibaren dikkatli bir çalışma yapılmalıdır. Türkiye’de buda başarılı veterinerler bulunuyor. Yapılan araştırmaya göre 100 yavru köpekten 5 tanesinin gençlik hastalığına yakalanıyor. Bunun için dış çevreden mutlaka korunmalıdır. Hatta yedikleri yemeklere dikkat edilmesi gerekir.