Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpekler Çikolata Yer mi?

Köpekler çikolata yer mi sorusunu köpek sahipleri ve köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler merak edebilirler. Cinsine göre değişmekle birlikte köpeklerin genel olarak iştahlı oldukları söylenebilir. Seçici olmadan her türlü yiyeceği yeme eğiliminde olan köpek cinsleri dahi vardır. Ancak bazı cinsler daha seçicidir ve her tür yiyeceği yemek istemezler.

Özellikle köpek mamasına alışkın olan köpekler diğer yiyecekleri yemek istemeyebilirler. Ancak tatlı türündeki yiyeceklere karşı koymaları genel olarak zordur. Bu nedenle istisnalar olmakla birlikte çikolatayı çoğu köpek sever ve yer. Ancak sağlık durumunu bozacağı için köpeklere şekerli yiyecekleri vermekten kaçınmak gerekir.

Köpekler Neden Tatlı Yememeli?

Köpekler çikolata yer mi sorusunu diğer tatlı türleri için de genelleyerek yanıtlamak mümkündür. Çikolata gibi şeker içeriği yüksek olan gıdalar köpeklerin sağlığına zarar verir. İnsan vücudundan farklı bir metabolizmaya sahip oldukları unutulmamalıdır. Köpeklerin vücudunda kan şekerini düzenleyen mekanizmanın insanlardakinden farklı olması nedeniyle tatlılardan ve karbonhidrat grubu yiyeceklerden olabildiğince uzak durmaları gerekir.

Köpekleri beslerken protein ve yağ içeriklerinden korkmamak ancak karbonhidrat içeriğinden uzak durmak gerekir. Her ne kadar sizin yediklerinize sürekli baksalar ve canlarının istediğini belli etseler de bu konuda dikkatli olmanız, hayvan dostunuzun sağlığı için önem taşır.

Köpekler Çikolata Yer mi?

Köpekler Çikolatayı Sever mi?

Köpekler çikolata yer mi sorusu kadar, köpeklerin çikolatayı sevip sevmediği de merak edilebilir. Özellikle köpek beslemeye yeni başlamış olan kişilerin, köpek sağlığı ve beslenmesi konusunda ön araştırma yapmaları daha doğru olacaktır.

Köpek sağlığını korumanın en önemli yolu sağlıklı beslenmedir. Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu besinleri gün içinde vermeniz kadar, zararlı yiyecekleri vermemeniz de önemlidir. Örneğin çikolata türündeki yüksek şeker içerikli yiyecekleri, köpeğinize vermeniz uygun olmayacaktır.

Köpeğinize ödül vermek istediğiniz zaman köpekler için özel olarak üretilmiş bisküvilerden verebilirsiniz. Ayrıca hazır mamaları da köpekler severler ve iştahla yerler. Çikolata vermektense başka alternatiflere yönelmeniz daha doğru olacaktır.

Köpek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Bazı köpekler iştahlarını kontrol edemeyip aşırı yeme eğiliminde olabilirler. Özellikle evden fazla çıkarılmayan ve enerjisini atamayan köpekler için bu durum problem oluşturabilir. Zamanla kilo alıp hantallaşırlar. Fazla kilo, insanlarda olduğu gibi köpeklerde de sağlık problemlerine yol açar.

Bu nedenle köpeğinizin enerjisini bir şekilde atmasını sağlamanız ve aşırı yemek yemesini önlemeniz gerekir. Ayrıca şeker içeriği köpeğinizin ağız ve diş sağlığını etkileyecek ve ağzının kötü kokmasına sebep olacaktır.

Köpeğiniz İçin Ödül Önerileri

Eğer çikolatayı köpeğinize ödül olarak veriyorsanız bunun yerine başka alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Örneğin sosis türü yiyecekleri sınırlı olmak kaydıyla ödül olarak köpeğinize verebilirsiniz. Bunun yanında köpek bisküvileri de onlar için güzel bir ödül olacaktır. Köpek eğitiminde bu tür ödüller sıklıkla kullanılır. Ayrıca evde oynaması ve stres atması için yapay kemiklerden de satın alabilirsiniz.