Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpeklerde Kanlı İshal

Köpeklerde Kanlı İshal

Köpeklerde kanlı ishal oldukça tehlikeli ve ölüm ile sonuçlanan ciddi bir hastalıktır. Köpeklerde görülen ishal DNA’lı bir virüsten meydana gelir. Kanlı ishal virüsü hızlı şekilde bölünerek hücrede kısa süre içinde çoğalma özelliğine sahiptir. Ne yazık ki bulaştığı kısımda ortalama 5-6 ay canlı kalabiliyor. Parvorival enterit olarak isimlendirilen kanlı ishal parazit Enfeksiyonlarında yavru köpeklerde oldukça fazladır. 16 haftalık köpeklerde daha yaygın görülebilir. Yapılan araştırmaya göre 10 köpekten 1 tanesinin kanlı ishal olduğu ortaya çıktı. Bu durum ülkemizde oldukça yaygındır.

Köpeklerde Kanlı İshal

Köpeklerde Neden İshal Olur?

Köpeklerde kanlı ishal olma durumunda viral ve bakteriyel ishallerde yapılacak herhangi bir müdahale ne yazık ki bulunmuyor. Bu gibi durumlarda mutlaka bir veteriner hekimine başvurulması gerekir. Özellikle köpeğin kusması ve normal kokuya göre ağır koku yayan ishaller kanlı ishalin habercisi olarak bilinir. En önemlisi yoğun askarit olarak verilen parazit döneminde yavru köpeklerin hayatları kaybet ihtimali oldukça yüksektir. Hiç vakit kaybetmeden parazit tedavisine başlanması gerekir. Erken tanı ve müdahale sonrasında hızlı iyileşme olma ihtimali oldukça yüksektir. Bazı ishallerin türü alerjik olabiliyor. Köpeklerin sürekli aynı kuru ve konserve mamayı tüketmesi alerjiyi ortaya çıkmasını sağlar. Bu gibi durumlarda mama markasını değiştirmek bir karar olduğu düşünülür. Fakat geçici bir çözüm değildir.

Köpeklerin İshal olma Durumunda Ne Tercih Edilir?

Köpeklerde kanlı ishal durumu son zamanlarda sıklık ile görülen bir rahatsızlıktır. Hatta ciddi riskler doğurarak, ölüm ile sonuçlanabiliyor. Çoğu zaman aile bireyleri kendi köpeklerine iyilik yaptığını düşünse de alışık olmadıkları yemekler sunar. Genelde köpekler sunulan yemekleri zevkle yer. Zevkle yenilen yemeğin beğenildiği düşünülür. Sürekli aynı yemeği köpeğe verirler. Bu durum ne yazık ki köpeğin alışık olmadığı besine yoğunlaşmasını sağlar. Bu durum karşısında bağırsak mukozasını bozar. Daha sonra kısa süre içerisinde ishal olmasına neden olur. Bu gibi durumların yaşanmamasını istiyorsanız, köpeklerin yedikleri her besini, tamamen yese bile buna aldanmayın. Aç olduğundan yer. Köpeklerde alerji yapma ihtimali de oldukça yüksektir.

Köpeklerde Görülen En Ciddi Rahatsızlık

Özellikle evcil köpeklerde türlü hastalıklar oluşabiliyor. Özellikle kanlı ishal ciddi bir rahatsızlıktır. Son zamanları kanlı ishalden birçok köpeğin hayatını kaybettiğini görüyoruz. Kanlı ishalin çeşitli nedenleri olabiliyor. Özellikle DNA’lı bir virüsten meydana geldiğinden dolayı hücre içinde dağılıyor. Dağılan virüs farklı hücrelere bulaştığı için başta kanlı ishal gibi hastalık oluşmasını sağlıyor. Son zamanlarda başta evcil hayvanlar olmak üzere birçok köpekte kanlı ishal olduğu tespit edildi. Bu durum karşısında mutlaka yardım alınması gerekir. Aksi taktirde ölümcül virüs yayılarak köpeğin hayatını kaybetmesini sağlıyor. Köpeklerin beslenme alışkanlığını değiştirmemek oldukça avantaj sağlar. Sürekli değiştirilen yemek hayvanın kimyasını bozar. Özellikle bağırsak bozulması olabiliyor. Virüsün oldukça etkili olması, köpeğin hayat koşulunu tehlikeye sokuyor. Bu tür durumlarda destek alınmalıdır.