Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpekler Neden Kuyruk Sallar

Köpekler Neden Kuyruk Sallar

Sevimli Dostlarımızın Kuyruk Sallama Amaçları

 

Sevimli dostlar sıcaklığı ve varlıklarıyla kötü enerjiyi uzaklaştırmayı sağlarlar. Bazen insanların neşesini yerine getirirken bazen de en yakın arkadaş gibi halden anlarlar. Üzgün olan bir insanın yanına gelip hemen kıvrılır bu ise duygu durumunu anladığı anlamına gelir.

 

Yalnız yaşayan insanlara ev için de arkadaş dışarı da ise yürüyüş yapabileceği spor arkadaşı olur. Birlikte bir çok etkinliğe katılabilinir. Şehirler arası yolculuk yapma durumunda ise onları da yanınız da götürebilirsiniz. Hırsızlar için ise tam bir alarm olurlar ve bulundukları evi sahiplenerek korumaya kalkarlar. Böylelikle onları konfor alanlarının dışına iterler ve korkutarak da uzaklaştırırlar.

 

 Köpeklerin Vücut Dili

 

Her kuyruk sallayan sevimli dostlarımızın mutlu olduğu anlamına gelmez. Bu davranışlarını anlayabilmek için bulundukları konumlarıyla birlikte değerlendirmek gerekir. Eğer bir köpek kuyruk sallıyorsa ve yanın da başka köpek varsa onunla merhabalaştığı anlamına gelebilir. Köpekler neden kuyruk sallar sorusunun diğer cevabı da karşısında ki canlıyı tehdit olarak algıladığında olur. Bu sırada sevimli dostların kafası karışmış gidip veya kalmaya karar veremiyor olduğu anlamına gelir. Anlamlandırılamayan durumlar da dostların üzerine gidilmemeli onları sevmek için zorlamamak gerek.

 

 Köpeklerin Kuyruk Harekeleri

 

Dost bildiğimiz köpeklerin tam altı farklı kuyruk hareketi mevcuttur. Köpekler neden kuyruk sallar sorusunu tekrar kendimize sorduğumuz da ise şu yanıtı alırız. İnsanlar nasıl konuşarak dertlerini anlatıyorsa köpek dostlarımız ise kuyruk sallayarak dertlerini anlatır. Peki bu altı farklı kuyruk hareketi ne anlama geliyor. Eğer kuyruk geriye yatmış ve sevimli dostumuzun omuzları kamburlaşmış şekildeyse olan olayları anlamaya çalışıyor demektir. Kuyruğu bacaklarının arasına almışsa ve bu sırada başka bir köpekle karşılaşmış ise korktuğu anlamına gelir. Kuyrukları rahat ise keyfi de rahattır.

 

 Diğer Kuyruk Hareketleri

 

Önemli sorunun geriye üç yanıtı kalmıştır. Bunlardan biri kaskatı kesilmiş kuyruktur. Eğer kuyrukları yere dik bakıyorsa bu onların olası tehlikeye karşı dikkat kesildikleri anlamına gelir. Diğer kuyruk hareketi ise yarıya kadar kalkmış hızlı hareket eden kuyruktur. Bu şekil de hareket ettirilen kuyruk sizi gördüğüne sevindiği ve mutlu olduğu anlamına gelir. Sıra son kuyruk hareketi olan dik kuyruğa gelmiştir. Eğer köpeğiniz yeni bir köpekle tanışmışsa bunun anlamı kendinden emin olmak demektir. Ayrıca kendine güveni olan köpeklerin genellikle yaptığı harekettir. Bu onları güçlü hissetmesine yarar.

 

 Sevimli Dostların Mutluluğu İçin Ne Yapmak Gerekir?

 

Köpek sahiplenmek bilindiği gibi büyük bir sorumluluktur. Bir bebeğe bakmakla bir köpeğe ya da başka bir evcil hayvana bakmak aynı şeydir. Bu yüzden köpekler neden kuyruk sallar sorusunun cevabını iyi bilmek gerekir. Eğer kısa süreli bir seyahate çıkılacaksa köpekte sizinle seyahat etmelidir. Tatile gitmeden önce onu emanet edecek bir kapı bulmuş olunsa bile bu onu strese sokacaktır. Strese girmesinin altın da terk edildiğini düşünebilir. Bu stres onu küçük deri hastalıklarıyla baş etmek zorun da bırakabilir. Sevimli dostun üzülmemesi, seyahat sırasın da onun da götürülmesi gerekir.

 

 Mama Seçinin Önemi

 

Köpekler sahiplerine ilk kavuştukları zaman anne sütünden yeni ayrıldıkları döneme denk gelmişse veteriner kontrol etmelidir. Uygun mama veteriner tarafından önerilecektir. Herhangi bir besine karşı alerji durumu mevcut değilse herhangi bir mama da kullanılabilir. Her besini olmamak kaydıyla insanların tükettiği bazı besinleri de tüketebilirler.

 

Bu insan besinleri tüketebilmesi için yine doktoruna danışarak verilmesi gerekir. Aksi durum da körlük gibi istenilmeyen durumlarla karşılaşılması kaçınılmaz hal alır. Bazı özel günler de ödül mamalarıyla sevimli canlıların keyfini yerine getirir.

 

Konusuna Burdan Ulaşın Köpekler Neden Bizi Yalar