Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpekler Neden Bizi Yalar

Köpekler Neden Bizi Yalar

Köpeklerin İnsanları Yalama Eğiliminin Nedenleri

 

Köpeklerin insanları yalaması sıklıkla kendilerini sevdirmek istemelerinin ve sahiplerine olan itaatlerinin bir göstergesi olarak algılanmaktadır; ancak bu durumun pek çok farklı nedeni de bulunabilmektedir.

 

Özellikle bir oyun oynama esnasında ya da bir isteklerini ifade edebilme aşamasında sıklıkla insanları yalama eğiliminde bulunan köpeklerin bu fiziksel davranışının altında psikolojik ve fizyolojik nedenler de barınmaktadır. Köpeğin sağlığı ile ilgili de ciddi ipuçları verebilecek olan bu eylemi doğru şekilde anlayıp analiz edebilmek de oldukça önemli olmaktadır.

 

 Kişiyi Tanımak İçin Yalama Eğilimi

 

Hem insanlar da hem de hayvanlar söz konusu olduğunda koku duyusunun en yakın mekanizmayla çalıştığı duyu tat almadır. Koku ve tat hafıza birlikte en fonksiyonel ve sağlıklı hali ile daha iyi işlemektedir. Bilindiği üzere köpeklerin de koklama duyuları oldukça gelişmiştir. Hatta bu sayede güvenlik aşamalarında köpeklerin bu özelliğinden de faydalanılmaktadır.

 

Karşısındaki kişiyi tanımak ve tanımlamak adına koklamayı daha sık tercih eden köpeklerin kendisini fiziksel ve duygusal olarak güvende hissetmesi durumunda kişiyi yalama isteği duyması da bu noktada tamamen normal olmaktadır. Dolayısıyla köpekler neden bizi yalar sorusunun ilk ve en sık karşılaşılan cevabı bizi tanıma isteklerinin altında yatmaktadır.

 

 Bir Sevgi Gösterisi Olarak Yalama Eğilimi

 

Bir köpeğin bir insanı neden yaladığı sorusu düşünüldüğünde çoğu insanın aklına ilk olarak sevgi gösterisi yapmaları gelmektedir. Çünkü köpekler sahiplerine karşı bir güven sevgi bağı hissettiklerinde yalayarak bu sevgilerini ifade etmek istemektedir. İnsanlar arasında öpme eylemi nasıl bir sevgi gösterisi olarak kabul ediliyorsa; köpeklerin dünyasında da bizi yalama eğilimleri bir sevgi gösterisi olarak algılanmalı ve köpeğin sevildiğini ve güvende hissettiğini düşündürmelidir. Bu noktada köpekler neden bizi yalar sorusunun belki de en güzel cevabı bu sevgi gösterisi olacaktır.

 

 Dikkat Çekmek İçin Yalama Eğilimi

 

Köpekler doğaları gereği sevilmekten ve ilgilenilmekten hoşlanan hayvanlardır ve bu noktada dikkat çekebilmek adına ellerinden geleni de yapmaktadırlar. Bizi yalamalarının en temel nedenlerinden biri de bu dikkat çekme isteği olmaktadır. Günlük hayat içerisinde kendi işinzle meşgul olduğunuz ve köpeğinizle yeterince ilgilenemediğiniz bir durumda, kendisiyle ilgilenmediğinizi düşündüğünde, dışarı çıkmak istediği durumlarda, birlikte oyun oynamak istediğinde ya da karnını kaşımanızı istediğinde bile sizi yalayarak dikkatinizi çekmeye çalışacaktır ve bu durum yüksek ihtimalle dikkatinizi çektiğini düşünene kadar da devam edecektir.

 

 Farklı Kokuları Keşfetmek İçin Yalama Eğilimi

 

Daha önce de bahsedildiği üzere köpeklerin koku alma duyuları ve koklama istekleri oldukça gelişmiştir. Bunun yanı sıra kokusunu aldıkları ve ilgilerini çektiği nesneleri de yalamak isterler. Sıktığınız bir parfüm, krem ya da losyon gibi kozmetik ürünler, özellikle de meyve içerikli kokular barındırması halinde köpeğin dikkatini çekecektir. Kokuyu alan ve bu kokudan hoşlanan köpek de kişiyi yalama isteği duyacaktır. Bu noktada köpekler neden bizi yalar diye düşündüğünüzde parfümünüz, kremini ya da losyonunuzun kokusunun dikkatini çekebileceği ayrıntısını düşünebilirsiniz.

 

 Temizleme İsteği Duyduğu İçin Yalama Eğilimi

 

Hayvanlar aleminde temizlenme süreci daha çok birbirlerini yalama eylemi sayesinde gerçekleşebilmektedir. Örneğin, bir anne köpek yavrularını temizlemek ve sevmek istediğinde sıklıkla onları yalama eğilimi içinde bulunacaktır. Aynı şekilde, köpeğin sizi yaşama eğilimi göstermesi sizi sevdiği ve temizlemek istediği anlamını da barındırabilmektedir. Bu durum tamamen normal olmakta ve köpeğin yalamasından korkmamak gerekmektedir. Aksine, köpeğin sizi sevdiği, duygusal olarak bağlılık ve güven duygusu hissettiği aynı zamanda size itaat ettiği anlamına gelmektedir. Çünkü köpekler yalnızca sevdiklerini yalama ve bu yolla temizleme eğiliminde bulunmaktadır.

Konusuna Burdan Ulaşın Köpekler neden boşluğa havlar