Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpekler Neden Dillerini Dışarı Sarkıtır

köpekler neden dillerini dışarı sarkıtır

Sevimli Dostlarımıza Sıcağın Etkileri

 

Köpekler Neden Dillerini Dışarı Sarkıtır İnsanlara yakın olması onların doğuştan gelen bir özelliğidir. Hayvanlar arasında insanların en fazla yakınlık kurabildiği, sadık dostlar olarak bilinmektedir. İnsan ve köpek arasında ilk çağlardan bu yana uzanan bir dostluk bulunmaktadır. İnsan ve köpek arasında 14000 yıllık bir dostluk bulunmaktadır. Özellikle çocukların psikolojik olarak gelişimine katkı sağladığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

 

Faydalı Dostlar

 

Bir çok türü bulunan köpekler insanlar tarafından tarih boyunca farklı alanlarda kullanılmıştır. İnsanların farklı özellikleri nedeniyle onlardan faydalanmak amacıyla evcilleştirdiği hayvanlar arasındadır. Günümüzde de bazı konularda hala köpeklerin yardımına başvurulmaktadır. Polisler tarafından koku alma özelliği yüksek köpekler özel eğitimler sayesinde hala kullanılmaktadır. Kayıp olaylarında köpeklerin yardıma çağrıldığına sıklıkla şahit olunmaktadır. Yine polislere narkotik bölümünde üstün koku alma yeteneklerinden yararlanılmaktadır.

 

Yine bekçilik görevi tarih boyunca köpeklere bırakılmıştır. Bekçilik ve koruma özelliklerinden yararlanılarak günümüzde hala çobanlık yapan köpekler kullanılmaktadır. Eğitilmeleri durumunda engelli kişiler için yardımcılık yapan köpekler bulunmaktadır. Bir çok insan ise sadece dostlukları için köpekleri beslese de günümüzde hala ihtiyaçlar için köpekler kullanılmaktadır.

 

Köpekler Hakkında Merak Edilenler

 

İnsanların en yakın ve sadık dostu olarak bilinen köpekler hakkında bir çok konu merak edilmektedir. Bu konuda en çok merak edilen köpekler neden dillerini dışarı sarkıtır sorusudur. Özellikle tempolu hareketler sonrası köpeklerin dillerini dışarı çıkardıkları görülmektedir. Sıcak havalarda, yoğun hareket sonrasında ağızlarını açtıkları, hızlı nefes aldıkları görülmektedir. Bu her köpekte görüldüğü için olağan bir durum olarak karşılansa da aslında bunun bir nedeni bulunmaktadır.

 

Bunun nedeni ise yeteri kadar ter bezine sahip olmamalarıdır. Yükselen vücut ısısının ter beziyle düşmediği durumlarda görülmektedir. Aynı zamanda köpeklerin dilinde bir ağ damar tabakası bulunmaktadır. Bu sayede beyine giden kanın da soğumasını sağlamaktadır. Ter bezlerinin yeterli olmaması köpekler neden dillerini dışarı sarkıtır sorusunun karşılığıdır. İnsanlar için aşırı sıcakların tehlikeli olduğu durumların köpekler içinde geçerli olduğu unutulmamalıdır.

 

Sıcaktan Etkilenen Köpekler İçin

 

Aslında köpekler neden dillerini dışarı sarkıtır sorusuna onların anatomisi için normal bir durumdur demek doğrudur. Fakat bu duruma başka belirtiler eşlik ediyorsa tehlikeli bir durum olabilir. Hızlı soluk alma, dilde kızarma, huzursuzluk gibi belirtiler köpekler için acil durum alarmı olabilmektedir. Kusma, bayılma gibi durumlarda ise vakit kaybetmeden veterinere götürülmeleri gereklidir. Sıcak çarpmasına uğramış olabilme ihtimali yüksektir. Özellikle anatomik olarak sıcak havaya uygun olmayan cinslerde daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Aşırı sıcaklardan etkilenmesi durumunda iç organları hasar görebilmektedir. Bu gibi durumları önlemek için susuz kalmamasına özen gösterilmelidir. Susuz kaldığı düşünülen durumlarda köpeğe mutlaka bol su verilmelidir. Serin bir yerde olmasına özen gösterilmelidir. Daha ağır bir duruma maruz kalmışsa derhal veterinere başvurulmalıdır.

 

İnsanların sadık dostları olarak bilinen köpekler için sıcak havalarda biraz daha özen göstermek doğru olacaktır. Özellikle sıcak havalarda uzun yürüyüşler yapılacaksa mutlaka aralıklarla su içmesi sağlanmalıdır. Yüksek nem oranlarının olduğu günlerde durumlarının gözlemlenmesi doğru olacaktır. Sadece patilerinde bulunan ter bezleri köpeklerin yeteri kadar soğumasını sağlamayabilir. Bu durumlarda dikkatli gözlemlerle kötü sonuçların önüne geçmek mümkündür. Su tüketimine dikkat edilmeli, aşırı sıcaklarda daha serin yerlerde dinlendirilmelidir. Gerekirse soğuk kısa duşlarla serinlemesi sağlanmalıdır.

 

1400 yıldır insanlara hizmet eden dostlarımız sıcaklardan çok hoşlanmamaktadır. Özellikle soğuk iklimlere ait cinste köpekler için daha fazla gözlem yapılmalıdır. Aşırı nemli havalarda koruma önlemleri alınmalıdır. Özel dostlarımız için sıcak havalarda biraz daha dikkatli davranmak onların hayatını kurtarabilmektedir. Unutulmaması gereken sıcak çarpması durumunda çok kısa sürede iç organları iflas edebilmektedir.

 

Konusuna Burdan Ulaşın Köpekler Neden Kuyruk Sallar