Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpekler Neden Boşluğa Havlar?

Köpek besleyen ve yetiştiren kişilerin hayvanlar özellikle köpekler hakkında detaylı bilgi sahibi olması gerekir. Özellikle hayvan davranışları ile hissiyatını ve düşüncelerini anlamak için her davranış özenle incelenmektedir. Köpeklerin iletişim kurma amacı ise bu yaptıkları garip davranışlardır. Davranışları ile sahipleriyle iletişim kurmaktadırlar. Köpekler hakkında merak edilen konulardan biri köpekler neden boşluğa havlar sorusudur. İlk olarak insanların konuşarak kendilerini anlatması gibi köpekler de havlayarak kendilerini ifade ederler.

 

Köpekler neden boşluğa havlar sorusu için, genellikle tehlike sezdikleri zaman havlamaktadırlar cevabı verilmektedir. Köpeklerin önsezileri oldukça kuvvetlidir. Bu nedenle tehlike sezdikleri zaman havlamaya başlarlar. Bunun dışında korktukları ve yalnız kaldıkları zaman da havlamaktadırlar. Alışkın olmadıkları insanlar onlara yabancı geldiğinde köpekler boşluğa havlamaya başlar. Kapının önüne geçip havlayan köpekler ise genellikle dışarı çıkmak istemektedirler. Tuvalet ihtiyacını karşılamak isteyen köpekler kapı önünde havlamaya başlar.

 

 Köpekler Neden Her Şeyi Isırır?

 

Köpekler neden boşluğa havlar sorusunun yanı sıra neden önüne gelen her şeyi ısırma isteği olduğu da köpek sahipleri tarafından merak edilmektedir. Özellikle yavru köpeklerin önüne gelen her şeyi ısırmak istemesi oldukça doğaldır. Bu genellikle köpeklerin diş çıkarma zamanında görülen bir durumdur. Dişlerin çıkmasından dolayı duyulan acı ve kaşıntı köpeklerde her şeyi ısırma isteği uyandırır. Bu nedenle özellikle peluş oyuncakları ısırarak parçalayabilirler. Bunun dışında yetişkin köpeklerde görülen ısırma alışkanlığı herhangi bir rahatsızlığın nedeni olabilir.

 

 Köpeklerdeki Kazma Alışkanlığının Sebebi Nedir?

 

Köpeklerde sürekli olarak kazma alışkanlığı bulunmaktadır. Buldukları toprak ve kumu kazan köpekler, bu davranışları ile bir şey anlatabilir. Köpek alışkanlıklarının en temeli çukur kazma durumudur. Bu köpeklerin geninde vardır. Ev içerisinde bulunan köpekler ise halıyı ve yeri kazıyor gibi davranışlar sergileyebilir. Bu durum köpekler için tamamen doğaldır.

 

Özellikle içgüdüsel olarak yaptıkları bu davranışın sonunda yiyecek saklama gibi durumlar da gözlenebilir. Köpekler aynı zamanda bu durumu serin yatacak yer ayarlamak için de kullanmaktadır. Köpekler üzerlerinde bulunan tüyler ile terlemekte ve serin bir yer arayışına girmektedir. Bu nedenle çoğu zaman çukur kazıp içerisine girerek bu serin yeri elde etmektedirler.

 

 Köpeklerin Sahipleri Üzerine Zıplaması Ne Anlama Geliyor?

 

Köpekler eve gelen sahipleri üzerine atlayarak sevgi istemektedir. Bunun dışında uzun zamandır görmedikleri kişiler için de aynı davranışı sergileyen köpekler bulunmaktadır. Köpeklerin bu davranışları genellikle karşısında gördükleri kişi için mutluluk duyduğunu ve heyecanlandığı göstermektedir. Fakat her zaman heyecan davranışı olmayabilir. Bazı köpeklerin bu davranışı sahiplerinden kendilerini üstün gördüklerinin bir belirtisidir. Aynı zamanda gösterdiğiniz ilginin az olduğunu ve daha fazla sevilmek istediğini de belirtir.

 

 Köpeklerin Neden Dili Sürekli Dışarıda?

 

Köpekler çoğunlukla dilleri dışarıda dolaşmaktadır. Özellikle hızlı koşu ve oyunlardan sonra nefes alış verişleri hızlanarak dillerini dışarıda bırakmaktadırlar. Köpeklerin ter bezleri patilerinde yer almaktadır. Bu nedenle köpekler hızlı nefes alış verişi yaparken vücut ısılarının da normale düşmesi için dillerini dışarı çıkarmaktadırlar. Aynı zamanda yorgunluk ve halsizlik belirtisidir. Bazı köpekler hasta oldukları ya da kendilerini yorgun hissettikleri zaman dillerini dışarı çıkarırlar. Bazı köpek sahipleri bu durum karşısında önlem alarak veterinerden yardım istemektedir.

 

Köpekler bazı alerjik durumlarda da dillerini dışarı çıkararak sahiplerine rahatsız olduklarını anlatmaktadırlar. Ateş, gribal hastalık ve alerji gibi rahatsızlıklar için köpekler dillerini dışarı çıkarır. Bu davranış bir nevi yardım isteme davranışıdır. Köpek davranışları konusunda bilinçli olan köpek sahipleri bir süre boyunca bu davranışı gözleyerek köpeğin rahatsız olduğu far edebilir. Bu nedenle köpek, kendisinin hasta olduğunu belirtmek için dilini dışarı çıkartabilir.