Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpek Eğitiminde Yapılan Yanlışlar

Köpek Eğitiminde Yapılan Yanlışlar

Köpek sahibi olmak isteyen herkes köpeklerin bir eğitime ihtiyacı olduğunu bilmelidir. İnsanlarla birlikte düzenli ve sorunsuz bir şekilde yaşamaları için köpeklere bazı şeyler öğretilmelidir. Yoksa büyük sorunlar yaşanabilir.

Uzmanlardan Yardım Almak Önemlidir

Her alanda olduğu gibi köpek eğitiminde de bazı uzmanlar vardır. Onlara danışabilirsiniz. Ama uzman derken herhangi bir sertifikaya sahip, daha önce kesinlikle bir barınak ya da veteriner bürosunda çalışmış, yani bu konuda eğitim almış birinden bahsediyoruz. Köpekleri seviyor olmak, köpek sahibi olmak ve bu konuda bir şeyler okuduğunu söylemek bir kişinin köpek eğitiminde yeterli olduğunu göstermez. O yüzden kendisini uzman ya da deneyimli olarak göstermek isteyen ama bu konuda yeterli bilgisi olmayan kişilerden uzak durun. Yardım almak için kesinlikle uzman olduğundan emin olduğunuz birisini bulmalısınız. Ayrıca köpeğinizin bir veteriner muayenesinden geçmesi de şarttır. Bu konuda önceliğiniz veterinerler olsun, hem köpeğinizin sağlığı hem de eğitimi konusunda tavsiye alabileceğiniz ilk kişiler onlardır.

Köpek Eğitiminde Yapılan Yanlışlar

Yavru Köpeklere Nasıl Davranılır?

Özellikle yeni köpek sahiplerinin yaptıkları hatalardan birisi de eğer köpek küçük bir yavru köpekse ona sürekli sarılmaktır. Köpeğinizi sevdiğinizi göstermek önemlidir. Tabi ki köpekler de tüm canlılar gibi ilgi ve sevgi bekler. Ama bu ona sürekli sarılıp onu rahatsız etmeniz anlamına gelmez. Köpekler bu durumdan sıkılır. Eğer evinize yeni gelmiş bir yavru köpeğiniz varsa önce onun evin içinde rahatça dolaşmasına, etrafı keşfetmesine izin verin. Yeni dünyaya gelen bütün canlılar gibi köpekleriniz de meraklıdır ve yeni keşifler yapmak ister. Bu ihtiyaçlarını karşılamalarına izin vermeniz en iyisidir.

Köpek Eğitimine Hemen Başlamalısınız

Tabi onun kendi keşfetmesine izin vermeniz eğitimine geç başlamanız anlamına da gelmez. Tıpkı bebekler gibi köpekler de dünyaya geldikleri andan itibaren öğrenmeye açıktır. Sosyalleşmelerini ve sizin yaşantınıza uyum sağlamalarını isterseniz onların eğitimine hemen başlamalısınız. İlk altı ay köpeklerin eğitime uygun olmadığını söyleyenlere kanmayın. Köpek eğitimine erken başlamak hem onun yaşantısını, hem kendinizinkini hem de ikinizin ilişkisini düzenlemek için gereklidir.

Ödül ve Cezalandırma 

Çocuk yetiştirirken yapılan en büyük hatalardan birisi ebeveynlerin sakinliğini koruyamamak ve çocuklarına çok sert davranıp sürekli cezalandırarak eğitmeye çalışmasıdır. Köpek eğitiminde de aynı sorun söz konusudur. Siz farkında olmasanız da köpeğinizi sizin kızdığınızı ya da yapmaması gereken şeyleri fark edebilir. Mesela yanlış bir yere çiş yaptığında onun kafasına herhangi bir şeyle vurmayın. Ama bunu doğru yere yaptığı zaman bir ödül maması verebilirsiniz. Cezalandırmak yerine bu şekilde ödüllendirmek çok daha etkilidir.

Köpeğinize Nasıl Davranmalısınız?

Çocukların eğitiminde olduğu gibi köpeklerin eğitiminde de çok sert ya da çok yumuşak davranmak büyük bir hatadır. Mesela oyun oynarken sizi ısırırsa bağırıp çağırmak yerine oyunu bırakın ve bunun yanlış olduğunu fark etsin. Bütün hatalarını dikkate alın ve yanıtsız bırakmayın. Aynı şekilde olumlu davranışlarını da küçük ödüllerle ödüllendirin.