Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedileri Sakinleştirme Yöntemleri

Hayatlarımızın pek çok anında evcil hayvanlarımız bize eşlik etmektedir. İnsanlar çoğu hayvanı evinde besleyebilmektedir. Ülkemizde bu hayvanların başlıcalar kedi, köpek gibi türlerden oluşmaktadır. En çok tercih edilen tür olan kediler ortalama 4-15 yaşayabilen bu canlılar sevimli görünüşleriyle hemen hemen her evde yer edinebilmişlerdir. Bu sevimli canlılar tüylü ve garip karakteristik özellikleri sayesinde insanların kalbinde taht kurmuşlardır. Kedilerin doğası gereği sinirlenmeleri normaldir ve bu konuda onu sakinleştirmekten başka yapılabilecek bir şey yoktur. Kedileri sakinleştirmek için birçok yöntem vardır lakin her kedi aynı olmadığı gibi her yöntem de onlar üstünde işe yaramayabilir.

Kedileri Nasıl Sakinleştiririz?

Kedileri sakinleştirme yöntemleri sorusu pek çok insanın sorduğu bir sorudur. Kediler doğaları gereği sinirli ve temkinli varlıklardır. Bu özellikler insanların onlara karşı daha mesafeli yaklaşmalarına yol açar lakin kedi severler onları nasıl sakinleştireceğini bilir ve davranışlarını bu şekilde yönlendirir. Kedi sakinleştirmek isteyen kişinin öncelikle kendisinin sakin olması gerekmektedir. Onlara karşı sinirli davranmak hiçbir işe yaramamakla birlikte durumu olduğundan daha zor hale sokabilmektedir. Kedileri sakinleştirmenin ikinci yolu ise onları annelerinin tuttuğu gibi ense derisinden kavramak ve kulak arkasını veya başını okşamaktır. Başının okşanması kedinin hoşuna gider ve mırlar gibi ses çıkartır.

Kedileri Sakinleştirme Yöntemleri

 Aşırı Hırçın Kedileri Sakinleştirmek İçin Ne Yapmalıyız?

Aslında kedileri sakinleştirme yöntemleri kedi kendisini tehditte hissetmiyorsa kolaydır. Kedilerin hırçın olmasındaki ana etken onların kendilerini güvende hissetmemelerinden kaynaklanır. Tehditte hisseden kedi kendisini korumak için gerekli gereksiz her yere saldırır asla sevdirmez. Onları sakinleştirmek ve ortamın güvenli olduğuna inandırmak diğerlerine oranla çok daha zordur. Öncelik olarak kedinin sakin kalması için özel alanının işgal edilmemesi ve ona zorla yaklaşılmaması gerekmektedir. Böylelikle kedi sakinleşir ve kendini güvende hisseder. Lakin bu işe yaramazsa ve kedinin siniri halen devam ederse veteriner hekimle konuşmak gerekebilir. Kedilerin sakinleşmesi için onlara özgü kokular ve oyuncaklar da üretilmektedir

Kedilerin Sakin Kalması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kediler her ne kadar doğaları gereği sinirli canlılar olsalar da hep sinirli halde kalmak ve buna teşvik edilmek onlara ve sahiplerine zarar verebilmektedir ve zamanla kedileri sakinleştirme yöntemleri işe yaramamaya başlamaktadır. Bu raddeye geldikten sonra işler olduğundan çok daha zor hale gelmekte ve profesyonel destek şart olmaktadır. Lakin bu raddeye gelmeden önce bunu önlemek mümkündür. Kediler sinirlendiğinde onları sakinleştirmek ve sakinliğini koruması için onu sinirlendiren etkenleri kaldırmak bunu önlemekte başarılı bir davranış biçimidir.

Kedilerin sakin kalması hem kendileri için hem de sahipleri için çok önemlidir. Sakin ve uysal kedileri herkes ister fakat asıl önemli olan sinirli anında bile kediye sahip çıkıp sakinleştirmektir. Bunu yapmayan insanlar ise bu gibi durumlarda kediyi sokağa attıkları için onların kedi sahiplenmemesi tavsiye edilmektedir.