Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedilerde Bahar Alerjisi

Kedilerde Bahar Alerjisi

Bahar aylarının yaklaşması ile beraber evcil dostlarımızda bazı huzursuzlukla ve bazı hastalıklar meydana gelebilir. Başta kedilerde bahar alerjisi en sık görülen durumlardan biridir. Bu nedenle kedilerinizin beslenme ve diğer bakımlarına her zamankinden daha fazla bahar aylarında önem vermeniz gerekmektedir.

Kediler genel manada sık sık kaşınan ve tüy döken canlılardan biridir. Ama bahar ayalarında kaşınmaları ve tüy dökmeleri daha fazla artar. Dolayısı ile bu bir kedilerde bahar alerjisi gibi sorunların göstergesi olabilir. Bu nedenle kedilerin sağlık durumları sık sık gözlemlenmeli olmaması gereken bir durum ortaya çıktığı zaman ise hemen bir pet taksi yardımı ile veteriner hekime muayene yaptırılması gerekir.

Kedilerde Bahar Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi alerji gibi durumlarda da bir takım  belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda ilk olarak kedilerin temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Çünkü kedilerde bahar alerjisi ortaya çıktığı zaman kaşıntı gibi durumlar kaçınılmaz bir hale gelir. Bu durumda da derilerini sık sık tırnakları ile kaşıyan kediler, çeşitli yaralar kaparak, enfeksiyonel hastalıklara yakalanabilir. Kedilerde bahar alerjisi belirtileri ise;

  • Kaşınma; kaşınma durumu her kedide olan doğal bir durumdur. Ama bahar alerjisi ve diğer deri hastalıklarında bu durum her zamankine göre daha fazla artar. Kulak bölgesinden başlayan kaşıntılar giderek diğer bölgelere de sıçramaktadır. Kedilerin tüy bakımına ve tüy temizliklerine her zamankinden daha fazla dikkat edilmesi gerekir.
  • Gözlerde yaşarma ve gözlerde şişlik; göz bölgesinde tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de çeşitli kızarıklar meydana gelir. Bu durumda uykudan uyanan kedilerde gözlerde daha fazla kaşıntı ve iltihap durumları gözlemlenir.
  • Burun akıntısı; normal şartlarda kedilerde burun akıntısı görülmez. Ama alerjik hastalıklarda ve kedilerde bahar alerjisi gibi durumlarda burunda akıntı meydana gelir. Bu durumda kedilerin rahatsız olmaları sıklıkla görülmektedir.
  • Halsizlik; bahar aylarında havalar her zamankine göre yani kış aylarına göre daha sıcak olur. Bu mevsimde kediler daha canlı ve daha pozitif olmaktadır. Ama bahar alerjisi olan kedilerde halsizlik sıklıkla görülen bir durumdur.
  • Bacak ve karın içi bölgelerde tüy dökülmeleri yoğun olarak yaşanır;  hem çok kaşınmaya bağlı olarak hem de bahar alerjisine bağlı olarak kedilerin bacak ve karın bölgelerinde sıklıkla tüy dökülmeleri görülmektedir. Bu durumda tüy dökülen bölgelerde deride pul pul dökülmeler de gözlemlenir.
  • İştahsızlık; genel manada bahar aylarında kedilerde iştah kesintileri yaşanır. Ama kedilerde bahar alerjisi durumlarında iştah çok daha fazla kapanır. Hatta bazı kediler yediklerini tamamen kusabilir.

Bu gibi belirtilerde ise hemen bir veterinere baş vurulması ve gerekli ilaçların en kısa sürede alınıp, kedilerin tedavilerine başlanması gerekir.