Minik Dostlarımızdan Haberler

Hayvanlarda FIP Hastalığı

Kedilerde görülen FIP hastalığı, daha çok iki yaş altındaki kedilerde görülür. Evde ya da sokakta yaşayan sevimli dostlarımızı etkisi altına alan FIP virüsü gerekli tedaviler yapılmadığında ve evcil hayvanlarla yeteri kadar ilgilenilmediğinde ölümcül olabiliyor. Bu nedenle FIP virüsünün semptomları iyi bilinmeli ve bu yönde hastalığa karşı önlem alınması gerekir. Hayvanlarda FIP hastalığı, hakkında evcil hayvan sahipleri az da olsa mutlaka bilgi sahibi olmalı ve bu yönde hayvanlarını koruma altına almaları gerekir.

Tüm evcil hayvanlarda görülen hayvanlarda FIP hastalığı, hem ülkemizdeki hayvanlarda yaygın olarak hem de diğer dünya ülkelerinde yaşayan evcil hayvanlarda çok sık görülmektedir. İki yaş altı kedilerde daha fazla örülen bir virüstür. Hastalığın hayvanlar üzerinde ölümcül olmasını istemiyorsanız, fıp belirtileri görüldüğü andan itibaren hemen tedavi edilmesi gerekir.

Hayvanlarda FIP Hastalığı

Fıp Hastalığının Nedenleri

Fıb hastalığı nedenleri daha çok sokak hayvanlarının bağırsak ve ağızlarında biriken bir bakteridir. Bu bakteri zamanla hayvanların çok fazla halsizleşmesine  neden olur. Hayvanları hasta eden bu bakteriler, ilerleyen zamanlarda hayvan ölümleri sonuçlanabileceği için çok dikkat edilmesinde fayda vardır. Fıb hastalığı nedenleri arasında bir de hayvanların sürekli olarak birlikte olmalarıdır. Çünkü fıb hastalığı bulaşıcı bir virüsten kaynakladığı için bir kediden diğer başka kedilere geçme ve bulaşma ihtimali de mevcuttur. Bu nedenle sevimli dostlarımızın her zaman daha bakımlı ve daha sağlıklı gıdalarla beslenmeleri gerekmektedir.

Fıb hastalığından kedileri koruma yöntemleri ise;

  • Hasta olan bir kedi ile sağlıklı kedinin birbirine olan mesafesine dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Hasta olan kedinin, kullandığı mama kabı veya su kabı diğer hayvanlara verilmemelidir.
  • Kedi barınakları ve kedi bakım evleri gibi yerlerde mutlaka bu hastalığa karşı daha dikkatli olunması gerekir.

Fıb hastalığının belirtileri

Bu hastalığa karşı evcil dostlarımızı korumamız gerekiyor. Bu nedenle kedilerimizi her daim gözetim altında tutmalıyız. Ayrıca kedi dostlarımızın beslenmesine de ekstra dikkat etmemizde fayda vardır.  Fıb hastalığının belirtileri ise;

  • Kedilerde görülen iştahsızlık,
  • İştahsızlığa bağlı olarak görülen hızlı kilo kaybı,
  • Sarılık hastalığının oluşması,
  • Gözlerde cansız ve donuk bir görünüm,
  • Denge kaybının yaşanması,
  • Kedilerin büyümesinde gerilik,

Tüm bu belirtiler fıb hastalığının belirtileri olarak gözlemlenebilir.