Minik Dostlarımızdan Haberler

Kediler Korona Virüs Taşır mı?

Kediler Korona Virüs Taşır mı?

Kediler korona virüs taşır mı? Yapılan tıp alanındaki araştırmalara göre kediler virüs taşımıyor. Korona virüs, Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkmasıyla bütün dünyaya yayılan bir salgın hastalığıdır. Dünyada yüz binlerce vaka olduğu bilinmektedir. Ülkemizde ise günde yüzlerce kişi enfekte olmaktadır. Birçok ülkede, üniversitelerde covid-19 hastalığı ile ilgili araştırmalara yapılmaktadır. Korona virüsünün ortaya çıktığı Çin’de ise bir grup araştırmacı hayvanlarla ilgili araştırma yapmıştır.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre kedilerin bazılarında antikor üretebildiği görüldü. Bilimsel sonuçlara göre kedilerin ikinci kez virüse yakalanmasının da mümkün olabileceği kanıtlanmış oldu.  Virüs kediye bulaşır mı? Sorusuna sonuç olarak, virüs kediye bulaşır, fakat virüs kediden insanlara bulaşmaz açıklanması kesinleşmiştir. Hayvanların taşıyıcı olabileceği hastalıklar sars gibi tehlikeli hastalıklardır.

Kediler Korona Virüs Taşır mı?

Kedilerin Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde tıp alanında kedilerde birçok kedi hastalıkları gözlemlenmiştir. Gözlemlenen en önemli hastalıklardan bir tanesi de koronovirüstür. Bilimsel araştırmalara göre kedilerden bazılar antikor üretimi sağlayabilmektedir. Fakat çoğu kedi antikor üretemediğinden kedilere ikinci kez hastalık bulaşması kaçınılmazdır.

Kedilere koronavirüs hastalığı bulaştığında, bu virüsü çok basit bir şekilde atlatmaları da, yapılan araştırmalar da yer almaktadır. Kedilerde virüs hastalığının saptanması için. Birçok araştırma yapılmaktadır. En önemli ilk araştırma, kedilerden alınan kan testidir. Kediler gözlemler için röntgen, ultrason gibi birçok araştırma yapılması da gerekmektedir.

Kediler öldükten sonra ise otopsi ile neden öldüğü sonuçlanmaktadır. Kedilerde öksürük, solunum rahatsızlığı, ateş gibi rahatsızlık var ise veterinere götürmek çok sağlıklı olacaktır. Çünkü enfekte olan insanlardaki belirtilerin birçoğu kedilerde de gözlemlenmiştir. Fakat kedilerde birçok kedi hastalıkları olabileceği için farklı bir virüs ya da hastalık olabileceği unutulmamalıdır.

Kedileri Koronavirüsten Koruma Yöntemleri

Evcil kedilere, koronavirüs bulaşmaması için dışarı çıkarılmamalıdır.  Koronavirüs sürecinde kedilerin evde beslenmeleri çok sağlıklı olacaktır.  Enfekte olan aile bireyleri kedi ile temas halinde olmamaları gerekir. Araştırmalara göre kediden insana virüs bulaşmaz. Fakat insandan kediye temas halinde bulaşabilir. Kedilerin bağışıklık destekleyici mamalardan ve vitaminlerden alması önerilir. Enfekte olan kedilerin, kedi hastalıkları önleyici mama takviyeleri ihmal edilmemelidir.

Kedilere Virüs Nasıl Bulaşır?

Kedilerin başka bir kediye virüs bulaştırabileceği ortadadır. Bundan dolayı enfekte olan bir kedi temas yoluyla bir başka kediye virüs bulaştırabilir.  Aynı şekilde dünyada pek karşılanmamış olan fakat bir ülkede karşılaşılan insandan kediye de temas halinde virüs bulaştığı saptanmıştır. Ancak kediden insana virüs bulaşması imkânsızdır.  Kediler temas halinde, coronavirus teşhisi koymadan önce belirtiler gözlemlenmiştir.

Kedilere virüs bulaştıktan sonra, karşılaşılan belirtiler ise nefes almada zorluk, ishal gibi hastalıklardır. Yapılan tıbbi araştırmalarda kedilerin bağışıklık sistemlerinin çok güçlü olduğu da öğrenilmiştir. Dünya genelinde, kedi seven insanların merak ettiği  Virüs kediye bulaşır mı sorusuna kedi severler, en doğru cevabı bulmuş oldular. Cevabı en çok merak edilen Kediler korona virüs taşır mı? sorusunun açıklamalarını öğrenen insanlar kedilerine daha sempatik bakmışlardır.