Minik Dostlarımızdan Haberler

Karantinadaki Kişiler Evcil Hayvanlarına Korona Virüs Bulaştırır Mı? Covid- 19 Hayvanlara Bulaşır Mı?

Günümüzde korona virüs hayatımızı kontrol altına almaya devam ediyor.  Dünyanın her yerinde insanları etkileyen tüm alışkanlıklarımızı değiştiren korona virüs sadece insanları değil  hayvanlarda etkilemektedir. Hayvanlarda insanlar gibi canlıdır. Evcil havyalarımız ile aynı ortamı paylaşıyoruz. Bazen onlarla aynı yerlere dokunuyoruz. Bu yönüyle baktığımızda dikkati olmak ve tedbiri elden bırakmak gerekir.

Karantinadaki Kişiler Evcil Hayvanlarına Korona Virüs Bulaştırır Mı? Covid- 19 Hayvanlara Bulaşır Mı? Bu soru bilim dünyasında birçok araştırma ve deney konusu olmuşturBir grup araştırmacıya göre kedilerin  korona virüs salgınına yakalanabileceğini ifade etmiştir. Ayrıca  hastalığa yakalanan kediler diğer kedilere de ulaşılabiliyor. Yine aynı araştırmacılara göre köpekler bu durumdan etkilenmiyor.

Diğer bilim insanlara baktığımızda bu araştırının  ilgi çekici  olduğunu değiştir.  Ohio Şehir Üniversite’sinde  Yapılan araştırmada laboratuvar şartlarında az delik sayısı ile bir deney gerçekleştirmiştir.  Deneklere normalden fazla tozlar verilmiştir  ve  insanlar ile hayvanlar arasında doğal etkileşim olmadı kaydedilmiştir.  Korona virüse yakalanan kedilerin insanlara ulaştırılmasına ilişkin bir kanıt henüz bulunamamıştır.

Hayvanlar Üzerindeki Deneyler

Korona virüs salgını dünyada hızlı bir şekilde yayılması insanları endişelenmiştir.  Bilim adamları virüs üzerine birçok deney gerçekleştirmiştir.  Evcil hayvan arasında da  virüsün yayılabilmesi şüphesi doğmuştur.

Virolojist Bu Zhiago’nun Liderliğini yaptığı bir grup 5 adet evcil kedi üzerinde deney yapmıştır.  Evcil kedilerin burunlarına SARS-CoV-2 örnekleri bıraktılar.  6 gün sonra 5 kişiden 2’si üst solunum yollarında enfekte virüs partiküllerini  rastladılar. Diğer 3 kedi  sağlıklı olan diğer kedilerin yanına konuldu.  Zamanla diğer kedilerin de birisi yakalandığı gözlemlendi.

Kedilerin virüse karşı tepkilerinin tıpkı insanlarda olduğu gibi gözlenmiştir. Diğer yandan enfekte olan kedilerin herhangi bir hastalık semptomu göstermediği gözlenmiştir.  Bu bulgulara baktığımızda virüsün kedilerde yüksek bir ulaşma oranına sahip olmadığını  gösteriyor.

Karantinadaki Kişiler Evcil Hayvanlarına Korona Virüs Bulaştırır Mı? Covid- 19 Hayvanlara Bulaşır Mı?

Diğer Hayvanlar

Köpekleri ise  virüse daha az duyarlı olduğu gözlemlenmiştir.  Bir grup araştırmacı 5 tane köpeğe SARS-CoV-2 enjekte etti.  Sadece iki köpek dışkısında viral RNA’ya  atlandı.  Domuzlarda tavuklarda ve ördekleri  üzerinde benzer deneyler yapıldı.  Virüse araştırmacılar tarafından kasıtlı maruz bırakılan  hayvanlarda  ne ya bu hayvanlara temasta bulunan sağlıklı hayvanlar  üzerinde hiçbir viral RNA  tespit edilmedi

Sosyal Mesafeyi Koruyalım

Sonuç olarak baktığımızda korana virüs döneminde sosyal mesafenizi korumalıyız. İnsanlarda ve hayvanlarda sosyal mesafemiz koruyarak mümkün olduğunca evimizde kalmalıyız.  Kimi insanlar evlerde kitap okuyarak zaman geçiriyor,  kim film izleyerek,  Kimileri müzik dinleyerek,  kimileri ise  evcil hayvanlar ile  ilgilenerek  vakit geçirmeye çalışıyor.  Evlerimiz de, bulunduğumuz ortamlarda bizimle yaşayan evcil hayvanlarımız,  canlı olmalarından dolayı az da olsa veya çok da olsa bir risk altındadır.

Karantinadaki Kişiler Evcil Hayvanlarına Korona Virüs Bulaştırır Mı? Covid- 19 Hayvanlara Bulaşır Mı? Bunun sonucunu net olarak bilmiyor olsak da araştırmalara baktığımızda yeni ve kısıtlı olduğundan herhangi bir kesin sonuç olmasa da evcil hayvanlar ile  yaptığımız temaslara dikkat edilmelidir.