Minik Dostlarımızdan Haberler

Evde Hayvan Bakımı İçin Gerekli Olan Malzeme Listesi

Evde Hayvan Bakımı İçin Gerekli Olan Malzeme Listesi

Evde hayvan beslemek ruhsal yönden iyileştirici ve rahatlatıcı özelliği olan ve kişilerin ailesine bir veya birden fazla hayvanı dâhil ettikleri bir durumdur. Evde yaşayan diğer insanlar ile o hayvan arasında sıkı duygusal bağlar oluşur ve zamanla bu bağlar daha da güçlenir. Hayvan dostlarımızı evde beslemeye karar verdiğimizde bazı malzemeleri temin etmemiz, hem onların rahatı hem de ev halkının rahatı için gereklidir.

Beslenme ile İlgili Malzemeler

Evde beslenen hayvanın türüne göre farklı türde mama ve su kapları gerekir. Hayvanlar beslenirken kabı sağı sola kaydırma ve devirme eğiliminde olduklarından evdeki herhangi bir kaba mama ya da su konulması uygun değildir. En doğrusu hayvanlar için özel olarak üretilen kaplardan edinilmesidir.

Bu mama kaplarının sık sık temizlenmesi hijyen açısından önemlidir. Beklemiş mama artıkları üzerinde mikropların üreyeceği, bu durumun ise hem hayvanları hem de evde yaşayan insanları hasta edebileceği unutulmamalıdır. Kuş, hamster gibi küçük hayvanların mama ve su kapları kendi boylarına göredir. Kedi ve köpekler için ise benzer boylarda mama ve su kabı temin edilebilir.

Hayvanlar genellikle özel mama ile beslenirler. Özellikle kediler mama konusunda oldukça seçicidir. Evde verdiğiniz yiyecekleri tüketmek istemeyebilirler. Bu durumda beslediğiniz hayvan cinsine özel olarak üretilen mamalardan alabilirsiniz. Su konusunda ise titiz davranmaya gerek yoktur. Salgın hastalık riski olmadığı sürece çeşme suyu verilebilir.

Evde Hayvan Bakımı İçin Gerekli Olan Malzeme Listesi

Tüy Döken Hayvanlar İçin Gerekli Malzemeler

Tüyleri dökülen bir hayvan besliyorsanız, evin içinde tüylerinin her yere yapışması ve uçuşması pek hoş olmaz. Buna karşı önlemleri almanız gerekir. Özellikle kedilerin tüyleri çok dökülür ve koltuklarla kıyafetlere yapışır. Bunun için bir tüy toplayıcı edinmek gerekir. Silindir şeklinde olan tüy toplayıcılar yüzeylerden tüyleri toplama konusunda çok etkilidir.

Tüyleri dökülen hayvan besleyen kişiler evi sık sık havalandırmalı ve elektrik süpürgesiyle süpürmelidir. Evde küçük çocuk varsa tüylerin ağzına kaçmaması konusunda gerekli önlemler alınmalıdır.

Hayvanların Vakit Geçirmesi İçin Alınabilecek Malzemeler

Evin içinde vakit geçiren hayvanlar sıkılır ve enerjilerini atmak ister. Bunun için hayvanlara özel oyuncaklardan edinebilirsiniz. Örneğin kediler tırmanma duvarını çok severler ve içgüdüsel olarak var olan tırmalama ihtiyacını bu oyuncaklarla giderebilirler.

Ayrıca minderler ve küçük kulübeler hayvanların vakit geçirmesi için hoş alternatiflerdir. Sahiplenme ve evde olma duygularını uyandırmak için bu gereçlerden edinmek faydalı olabilir. Köpek ve kedi gibi hareketli hayvanlar için top benzeri oyuncaklar, ufak parkurlar alınabilir.

Kafeste Yaşayan Hayvanlar İçin Gerekli Olabilecek Malzemeler

Tropikal hayvanlar ve kuş, hamster gibi kaçmaya eğilimli hayvanlar genellikle kafeslerde beslenir. Bu hayvanların içerisinde rahat edecekleri büyüklükte bir kafes almak gerekir. Kafeslerde kullanılacak mama ve su kapları da özel olarak satılır. Hayvan dostlarımızın rahat edebilmesi için gerekli malzemeler ihtiyaca göre alınabilir.