Minik Dostlarımızdan Haberler

Evde Hangi Hayvanlar Yetiştirilebilir?

Evde Hangi Hayvanlar Yetiştirilebilir

Evde hangi hayvanlar yetiştirilebilir? Bu konuda farklı fikirler mevcuttur. Evcil hayvanların hemen hepsi evlerde yetiştirilebilmektedir. Evlerde yetiştirilebilecek hayvan türleri, evlerin müstakil veya apartman dairesi olmasına göre değişiklik göstermektedir. Müstakil yaşam alanları, apartman sakinlerinin sesten rahatsız olma ihtimalinin olmadığı, her türlü hayvanın rahatlıkla bakılabileceği alanlardır. Kedi ve kuşların sesleri çıkmazken, köpeklerin bazı cinsleri rahatsız oldukları zaman havlayarak tepkilerini ortaya koymaktadır.

Hayvan sever kişiler için bu durum rahatsızlık vermese bile sese duyarlı olan apartman sakinlerinin yaşadığı ortamlarda büyük sorunlar çıkmaktadır. Bu durum, çoğu kez komşuluk ilişkilerinin de kötü yönde etkilenmesine sebep olmaktadır. Tüm bu durumlar düşünüldüğünde bazı büyük köpek cinslerinin apartman daireleri gibi toplu yaşam alanlarında barınması çeşitli zorluklara sebep olacaktır. Onun haricinde, kedi, kuş, balık ve her türlü kafes hayvanı rahatlıkla bakılabilir. Köpekler için de evlerde bakılabilecek çok fazla tür olduğunu söylemek yerinde olacaktır.

Evde Hangi Hayvanlar Yetiştirilebilir

Kedilerin Huzur Veren Tarafları

Evde hangi hayvanlar yetiştirilebilir? Evlerde bakılabilecek evcil hayvan türleri içerisinde kedileri ilk sıraya koymak mümkündür. Son derece temiz hayvanlar olmaları sebebiyle, barındıkları yerin, su içtikleri ve mama yedikleri kapların temiz olması son derece önem taşımaktadır.

Çıkardıkları sesler ile huzur veren bu hayvanlar, son derece kişilikli ve karakter sahibi canlılardır. Ufak bir yumak ile rahatlıkla vakit geçirebilen bu canlılar, son derece oyuncu varlıklardır. Temizliklerini kendileri yapan sevimli canlılar, uykuya düşkünlükleri ile de bilinirler. Ev ortamında sessiz sakin ve huzurlu alanlarda yaşamlarını sürdürecek hayvanlardır.

Muhabbet Kuşlarının Bakımı

Evde hangi hayvanlar yetiştirilebilir? Evde en rahat bakılacak kuş türleri içerisinde muhabbet kuşları gelmektedir. Ses taklidi yapabilen bu hayvanlar, ev halkının da severek baktıkları canlılar arasındadır. Apartman ortamlarında yüksek tonlarda ses çıkarmamaları nedeniyle çevreye gürültü yaratmayacak canlılardır. Yem ve sularının sık aralıklarla değişmesi ve düzenli şekilde kafes temizliğinin yapılması bu hayvanlar için yeterli olacaktır. Belli zamanlarda ev içerisinde kısa bir tur atmaları onları mutlu edecektir. Kanarya türü kuşlar da güzel ötüşleri nedeniyle bakılması tercih edilen ve kolay şekilde bakımı mümkün olan canlılardır.

Sahibine Sadık Evcil Hayvanlar

Köpekler, evde bakılabilecek hayvanlar içerisinde sahiplerine en sadık olanlarıdır. Müstakil evi olanlar için her köpek cinsini rahatlıkla bakmak mümkündür. Apartman dairelerinde ise bakımı uygun olan köpek cinslerinin seçilmesi önerilir. Çok iri köpekler ile açık alanda yaşamaya daha uygun olan köpeklerin kısıtlı alanlarda yaşaması, onları mutsuz edecektir.

Mutsuz oldukları zaman çıkardıkları sesler ile çevreyi rahatsız edebilirler. Bu sevimli dostların mutluluğu için uygun olan köpek cinslerinin apartman dairelerinde bakılması önerilir. Köpeklerin de bakımı son derece kolaydır. Sadece diğer evcil hayvanlardan farklı olarak, sabah ve akşam dışarıya çıkarılmaları gerekmektedir. Tuvalet ve beslenme eğitimi almış olan köpeklerin evlerde bakımı oldukça rahat olacaktır.