Minik Dostlarımızdan Haberler

Evcil Hayvanlarla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Evcil Hayvanlarla İlgili Bilinmesi Gerekenler

İnsanlar pek çok yıldır evlerini çeşitli hayvanlara açmışlardır ve bu hayvanların büyük bir çoğunluğu evcilleştirilmiştir. Hayvan sahiplenmek ve beslemek geçmişten günümüze süre gelen bir eylemdir ve bu eylemin hem kişi hayatına hem de sahiplenilen hayvanın hayatına etkileri oldukça fazladır. Evcil hayvan beslemek oldukça ilgi, şefkat, sabır ve sevgi gerektiren bir iştir.

Kişi sahiplendiği hayvana gerekli ilgiyi göstermez ve onun ihtiyaçlarını karşılamazsa gün geçtikçe sahip ile hayvan arasındaki ilişki zayıflar ve kopar. Bu nedenle sahiplenilen hayvanla ilgilenmek ve huylarını öğrenip ona göre hareket etmek en önemli hususların başında gelmektedir.

Evcil Hayvanlarla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Evcil Hayvan Beslemenin Aile Yaşamına Etkileri Nelerdir

Evcil hayvan beslemek günümüzde pek çok insanın yaptığı bir eylem olmaktadır. Ev içerisinde beslenen örneğin kuş, balık, kedi, köpek gibi canlılar yalnızca tek bir kişiyi değil tüm ev halkını ilgilendirdiğinden dolayı aile yaşamına olan etkileri oldukça büyüktür. Kedi, köpek, kuş gibi canlılar oldukça sevimli olan görünüşlerinden ötürü tüm eve kendilerini sevdirirler ve aileden bir birey gibi olurlar. Bu tarz canlılarla yaşamak zorlu olacağından dolayı evcil hayvanlarla ilgili bilinmesi gerekenler oldukça önemlidir.

Evcil hayvanlarla ilgili bilinmesi gerekenler listesinin başında tüy problemi yer almaktadır. Özellikle kedi ve köpeklerde görülen bu problem pek çok insanı rahatsız edeceğinden dolayı kişinin önlemini alması gerekmektedir. Evcil hayvanlarla ilgili bilinmesi gerekenler listesinin diğer bir hususu da onların maddi ihtiyaçlarının aksatılmadan karşılanması gerektiğidir.

Aşı, mama, kum vs. ihtiyaçlar evcil hayvanlar için oldukça önemlidir ve bu ihtiyaçların aksatılması ilgili hayvanın yaşam standartlarının bozulmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle kişinin veya ailesinin maddi yeterliliğinin olması önemli bir noktadır.

Evcil Hayvan Beslemenin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Evcil hayvan beslemenin pek çok yararı ve zararı bulunmaktadır fakat yararları zarara oranla oldukça fazladır. Yararlarının ilk sırasında kişinin sorumluluk bilinci gelmektedir. Beslenilen hayvanın yemesi ve barınması kişinin elinde olduğundan dolayı sorumluluk bilinci gelişir. Evcil hayvan beslemenin diğer bir yararı ise insanlardaki stresi azaltmalarıdır. Yumuşak tüylere sahip sevimli bir canlıyı sevmek mutluluk hormonu salgılatır ve bu sayede kişi kendini daha dingin ve mutlu hisseder.

Evcil hayvan beslemenin yeri geldiğinde zararı da olabilmektedir. İlgili hayvan sinirlendiği zamanlarda veya kendini streste hissettiğinde sahibine zarar verebilme ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle kişilerin sahiplendi hayvanın huylarını ve davranış şekillerini öğrenip ona göre hareket etmesi oldukça önem taşımaktadır.

En Çok Tercih Edilen Evcil Hayvanlar Hangileridir?

Hayvan çeşidi olarak en fazla tercih edilen evcil hayvanların başında kediler gelmektedir. Oldukça temiz canlılar olan bu hayvanların tuvalet eğitimi de oldukça kolaydır. Henüz 1-2 aylıkken kum kabına yapmaya alıştırılan kediler büyüdüklerinde de bu alışkanlıklarını devam ettirirler. Kendilerini yalayarak temizleyen bu canlı türünün yıkanmaya bile ihtiyacı yoktur.