Minik Dostlarımızdan Haberler

Evcil Hayvanların Üzerinde Bakteri Bulunur Mu?

Evcil hayvanların üzerinde bakteri bulunur mu sorusunun cevabı maalesef ki evet oluyor. Evcil hayvanlar dışarı ile sık sık temasları olan hayvanlardır. Bu sebeple üzerlerinde çok çeşitli bakteri ve enfeksiyon kendini göstermeye başlar.

Bakterileri taşıyıcı olmaları da çok büyük bir ihtimaldir. Bu şekilde sahiplerini de hasta etme ihtimali vardır. Evcil hayvanların üzerinde bakteri bulunur mu sorusu çok merak edilen bir sorudur. Sokakta pek çok bakteri ve mikrop kedi ve köpeklerin üzerine yerleşerek burada uzun bir süre beklerler. Köpek ve kedilerden inanlara bulaşan pek çok hastalık yer alıyor.

Evcil hayvanların üzerinde pek çok bakteri yer alıyor. Bu yüzden evcil hayvanların düzenli olarak aşısını yaptırması gerekir. Bakteriyel enfeksiyonlardan kurtulmak adına düzenli aşı yaptırmak son derece faydalı olur.

Evcil Hayvanların Üzerinde Kurtlanma

Kendi ve köpekte en çok bulunan bakteriyel hastalıktır. Bu hastalığın en kötü yönlerinden biri hastalığın evcil hayvanlardan insana bulaşıyor olması. Bu hastalığın en belirgin semptomları ishal, iştah kaybı ve kilo kaybı olmaktadır. Evcil hayvanınız da ani bir zayıflama görüyorsanız bakteriyel bir hastalık olduğunu düşünerek veteriner hekime başvurmanız gerekiyor.

Kedi yada köpeğin derisinde çeşitli solucanlar ve kurtlar meydana gelir. Bu hastalık daha çok yavru hayvanlarda görülür. Bu tür hastalıklar hijyene dikkat edilmeyen kedi ve köpeklerde görülür. Evcil hayvanların hijyene son derece dikkat edilmesi gerekir. Kurtlanma hastalığın tedavisi yapılmaz ise ölümle sonuçlanabilir. Bu durum evcil hayvanlarda çok sık görülen bir hastalıktır.

Evcil Hayvanların Üzerinde Bakteri Bulunur Mu?

Evcil Hayvanların Üzerinde Saçkıran

Evcil hayvanlarda bakteri ile oluşan diğer bir hastalık ise saçkıran hastalığı olmaktadır. Dışarıda bulunan bakterilerin evcil hayvanların tüylerine ve derisine yapışması sonucu saçkıran hastalığı meydana gelir. Hayvanın derisinde pullu ve kabuklu bir görünüm ortaya çıkar. Saçkıran hastalığı daha çok yetişkin hayvanlarda meydana gelir. Bu hastalık bulaşıcı bir hastalık olduğu için diğer hayvanlara ve insanlara bulaşma olasılığı yüksektir.

Hayvan vücudunun temas ettiği yerler hastalığı yayan yerlerdir. Hayvan temizliğine dikkat edilmediği zaman Bu hastalık çok sık ortaya çıkar. Kedi ve köpeklerde çok sık görülen bu hastalık tedavi edilmez ise hayvanın tüyleri dökülmeye başlar. İnsana bulaşması durumunda çeşitli cilt hastalıklarına sebep olabilir. Bu hastalık fark edildiği an mutlaka bir veteriner hekime başvurmak gerekiyor. Çok acılı yaralara sebep olduğundan evcil hayvanlar için zor bir hastalık olmaktadır.

Evcil Hayvanların Üzerinde Giardiyaz

Evcil hayvanların üzerinde bakteri bulunur mu sorusunun en belirgin cevabı giardiyaz hastalığı oluyor. Bakteriyel hastalıklar arasında bir diğeri giardiyaz hastalığı oluyor. Bu hastalık evcil hayvanlarda çok sık görülen bir hastalık olmasının yanı sıra hayvandan insana bulaşabiliyor. Giardiyaz hastalığının en önemli semptomları ishal ve yağlı görünümlü dışkı oluyor. Aynı zamanda bulantı ve kusma gibi semptomlarda ortaya çıkıyor. Kedi ve köpeklerin dışkısında oluşan bakteriler insanlara buluşabilir. Semptomları yaklaşık olarak 25 ile 30 gün arası sürer.

Tedavi edildiğinde hemen yanıt almak mümkün olur. Son zamanlarda en sık görülen hastalıklardan biri oldu. Hastalığın temel sebebini bakteriler oluşturuyor. Ağız yolu ile alınan bakteriler hayvanın tüm vücuduna yayılıyor.