Minik Dostlarımızdan Haberler

Evcil Hayvanların İnsanlara Faydaları

Evcil Hayvanların İnsanlara Faydaları

İnsanlar geçmişten günümüze pek çok yıldan bu yana evcil hayvanlar beslemiş ve onlarla yaşamıştır. İnsanların bu eğilimi sayesinde tarih içerisinde hemen hemen çoğu türden hayvanlar evcilleştirilmiş ve ev ortamında yaşamaya uygun hale gelmişlerdir.

Bu hayvanların başında gelen kuş, kedi, köpek, kaplumbağa, balık gibi canlılar pek çok özelliğinden ötürü insanlara da pek çok fayda sağlamışlardır.

Evcil hayvanların insanlara faydaları listesinin başında kişinin sorumluluk duygusunun gelişmesi gelmektedir. Oldukça önemli olan bu sorumluluk duygusu, kişinin evcil hayvanıyla ilgilenmesini, onu yedirip içirmesini ve korumasını sağlamaktadır. Kişi eğer belirli bir maddi geliri sahip ise evcil hayvan besleyebilir fakat maddi durumu elverişli değilse bu durum iki taraf için de sorunlara yol açabilmektedir.

Evcil Hayvanların İnsanlara Faydaları

Evcil Hayvan Beslemenin Yararları Nelerdir?

Evde veya ev bahçesinde evcil hayvan beslemenin pek çok yararı bulunmaktadır. Örneğin evcil hayvanların başında gelen köpekler oldukça sadık türlerdir. Sivas kangalları, Alman çoban köpekleri, Dobermanlar, Akitalar, Rottweiler insanları korumaya yönelik davranışlarından ötürü pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Tehlike arz eden herhangi bir yabancıyı sahibine bile yaklaştırmayan bu köpek cinsleri, dışarıya karşı her ne kadar agresif olsalar da sahiplerine karşı oldukça sıcak kanlı ve sadıktırlar.

Başka bir evcil hayvan türü olan atlar uzun yıllar öncesinden evcilleştirilmiş canlılardır. Sahibine sadık kalan ve oldukça uysal türleri bulunan bu canlılar insanların ulaşımı için oldukça faydalıdırlar. Genel olarak çiftlikte veya açık arazilerde yaşayan bu canlılar yeri geldiğinde sadık bir dost da olabilmektedir.

 Evcil Hayvanların İnsanlara Olan Etkileri Nelerdir?

Evcil hayvanların insanlara faydaları ve pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Bu etkilerin başında kişinin tüm stres ve olumsuz ruh hallerini yok etmeleri gelmektedir. Kedi, kuş, köpek, hamster gibi yumuşak tüylü canlıları sevmek kişiye hem pozitif enerji verir hem de ruh halini yükseltir. Bu gibi yumuşak tüylü canlıları sevmek aynı zamanda ev içerisinde olumlu bir hava yaratmaktadır.

Bulunduğu ortama neşe getiren bu canlılar yeri geldiğinde komik hareketler sergileyip, sahiplerine küçük tuzaklar kurarak çevresindeki kişileri eğlendirirler. Lakin onlarla oyun oynarken sakin olunmalı ve agresif hareketler sergilenmemelidir çünkü evcil hayvanlar genel olarak karakter özelliklerini sahiplerinden alırlar.

Evcil Hayvan Beslerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Evcil hayvanların insanlara faydaları saymakla bitmez fakat kişi bir can sahiplenirken dikkat etmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bu hususların başında maddi yeterlilik gelmektedir. Kedi, köpek ve benzeri tarzda hayvanları sahiplenmek masraflı bir iş olacağından dolayı kişi eğer maddi imkânı el veriyorsa beslemeli aksi takdirde beslememelidir.

Maddi yetersizlik gibi durumlarda beslenen hayvanların hem hayat kalitesi dişer hem de pek çok sorun yaşanabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir madde ise hayvanların veteriner muayenesinin günü gününe yapılmasıdır. Dostlarımızın sağlığı açısından önemli olan bu muayenelerin aksatılmaması gerekmektedir.