Minik Dostlarımızdan Haberler

Evcil Hayvanların Çocuk Gelişimine Katkısı Var mı?

Evcil Hayvanların Çocuk Gelişimine Katkısı Var mı?

Evcil hayvanların çocuk gelişimine katkısı var mı? Bu konuda yapılmış çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Evcil hayvanlar, evlerde tüm aile bireylerinin sevgi odağı haline gelmiştir. En çok bakılan evcil hayvanlar, kedi, köpek, muhabbet kuşları ve kanaryalardır. Papağan ve balıklar da bakımı tercih edilen diğer evcil hayvanlardır. Apartman dairelerinde rahatlıkla bakılabilecek bu hayvanlar, müstakil bahçeli evlerde sayıca daha çok bakılabilir.

Küçük apartman dairelerinde kafes hayvanlarına rahatlıkla bakılabilir. Muhabbet kuşları ve kanaryalar hem bakımı kolay olan hem de apartman dairelerinde sesleri çıkmadan ve oturanlara rahatsızlık vermeden bakılabilecek evcil hayvanlardır. Kafes içerisinde bakılmalarından dolayı, her yere rahatlıkla taşınabilmektedir. Özel araç içerisinde seyahatlere de götürülebilirler. Bakımlarının kolay olması nedeniyle, beslenmeleri evde bulunan çocuklar tarafından rahatlıkla yapılabilir.

Çocuklarda Sorumluluk Duygusunun Gelişmesi

Evcil hayvanların çocuk gelişimine katkısı var mı? Çocuklarda sorumluluk duygusunun gelişmesi bakımından evde hayvan beslemek son derece önem taşımaktadır. Evcil hayvanların da evdeki küçük çocuklarla arası oldukça iyi olacaktır. Köpeklerin evlerde bakımı sırasında sabah ve akşam gezdirilmesi gereklidir. Özellikle, ebeveyn gözetiminde küçük çocukların köpekleri gezdirmesi hem onlara keyifli anlar yaşatacak hem de sorumluluk duygusunu aşılayacaktır.

Her gün düzenli aralıklarla hayvanların yem ya da mamalarını hazırlayan çocuklar, onların bakımını da üstlenmiş olacaktır. Bu sayede ileride alacakları sorumlulukları da başarı ile tamamlayacak her türlü çaba ve çalışmayı göstermiş olacaklardır. Sorumluluk duygusu alan çocukların bu durum, eğitim hayatlarına da olumlu yönde katkı sunacaktır. Okul hayatlarında başarılı olmaları için günlük hayatlarında verilecek ufak sorumluluklar çocuklar için son derece önem taşımaktadır. Evlerde bakılacak evcil hayvanlar da bu amaca hizmet eden önemli unsurlardan biridir.

Evcil Hayvanların Çocuk Gelişimine Katkısı Var mı?

Çocuklarda Merhamet Duygusunun Gelişmesi

Evcil hayvanların çocuk gelişimine katkısı var mı? Bu konu hakkında söylenecek çok fazla husus bulunur. Sorumluluk duygusunu aşılamasının yanı sıra, empati kurma yeteneği ve merhamet duygularının da gelişmesini sağlamaktadır. Özellikle, doğduğu andan itibaren hayvanlarla büyüyen çocuklar, onlara merhametli davranmayı öğrenecek, onların canlarını acıtacak hareketlerden kaçınacaktır.

Bir arada arkadaş gibi büyüyen çocuklar, kendilerine yapılmasını istemediği hareketleri hayvanlara da yapmayacaklardır. Ayrıca, çocuklar hayvanlar ile birlikte büyürken yalnız kalmayacaklardır. Sırasında hayvanlar, insanların en yakın dostu olmalarından ötürü, en zor anlarında destek olacak en yakın arkadaş konumundadır. Küçük bir çocuğun istemeden canını acıtması halinde hiçbir şekilde hayvanların karşılık vermediği gözlemlenmiştir.

Hayvanlar Ruhsal Açıdan Sakinleştirici Etkilere Sahiptir

Evlerinde hayvan bakan insanlar, merhametli ve ruhsal açıdan sakin kişiliklerdir. Kedi, köpek gibi evcil hayvanların insanlar üzerinde sakinleştirici etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Huzurlu ailelerde büyüyen çocuklar da daha olumlu düşünebilen, sakin ve kişilikli bireyler olarak yetişeceklerdir. Tabiata ve onun içerisinde yaşayan tüm canlılara sevecen bakan, iyi yürekli bireyler olarak gelişeceklerdir.