Minik Dostlarımızdan Haberler

Evcil Hayvanlarda Beslenme Nasıl Olmalı?

Evcil hayvanlarda beslenme nasıl olmalı konusu çok önemli bir konudur. Evcil hayvan satın alınırken ya da sahiplenirken nasıl beslenmesi gerektiğini bilmek ve ona göre davranmak çok önemlidir. Evcil hayvanların beslenmesi çok önemli bir konudur. İnsanlar nasıl beslenmesine dikkat ediyorsa evcil hayvanlarının beslenmesine de aynı şekilde dikkat etmelidir.

Beslenmesine dikkat edilmeyen hayvanlar bir süre sonra hastalanır ve ölümle bile sonuçlanabilir. Beslenmeyi doğru bir şekilde yapmazsanız kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Aynı şekilde sıkıntı hastalıklara da yol açabilir. İyi bir besleme demek çok fazla büyümesi anlamına gelmiyor. Obezite çok beslenme sonucu ortaya çıkıyor. Bu sebeple  çok beslememek gerekiyor.

Evcil Hayvanlarda Beslenme Nasıl Olmalı?

Yavru Hayranların Beslenmesi

Yavru hayvanlar ilk aylarda diğer hayvanlara nazaran daha kapsamlı bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Özellikle beslenme konusunda ilk aylarda titizlik sağlamak gerekir. Anne sütü almayan yavrular daha büyük bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Anne sütü hiç almamış olan yavrulara gerekli besin ihtiyacı doğru bir şekilde karşılanmazsa hayvanın ölümü ile sonuçlanabilir.

Özellikle yavru hayvanların ilk aylarında mineral ve vitamin bakımından yüksek besinler tüketmesi gerekir. Aynı zamanda öğün atlamadan beslenmesi yapılmalıdır. Yavru hayvanlar biberon ile sıvı şeklinde beslenmelidir. Evcil hayvanların beslenmesi nasıl olmalı sorusunun cevabını öğrenmeden hayvanlara gelişigüzel bir besleme yapılmamalıdır. Veteriner hekimlerden ya da uzmanlar tarafından bilgi edinerek besleme yapılmalıdır.

Eklem Ağrısında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hayvanlarda çok sık görülen hastalıklardan biri olan ekleme ağrısı düzenli beslenme ile ortadan kalkabilir. Kedi ve köpeklerde çok az hareket etme sonucu oluşan eklem ağrıları doğru besinler tüketimiyle düzene girebilir. Hayvanların aktif olması daha az hastalığa neden olmasını sağlar. Bu sebeple aktif olmasını sağlayan besinlerin bulunduğu mamaları hayvanlara vermek daha uygun olur.

Özellikle D vitamini, kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi besinler hayvanların daha aktif olmasını ve kemik ağrısı gibi problemlerin oluşumunu ortadan kaldırır. Aynı zamanda bu vitamin ve minerallerin yeterli dozda kullanılması çok önemlidir. Kemik sağlığı açısından en önemli mineraller fosfor ve kalsiyum olmaktadır. Evcil hayvanlarda beslenme nasıl olmalı sorusunda akıllara ilk gelen kalsiyum ve magnezyum bakımından iyi beslenmesi konusu geliyor.

Tüylerin Sağlığı İçin Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Evcil hayvanların tüylerinin sağlıklı olması için düzgün bir beslenme söz konusudur. Tüyler proteinlerden meydana geliyor. Bu sebeple protein bakımından zengin gıdalar ile hayvanı beslemek son derece önemlidir. Iyi beslenen bir hayvan ile yetersiz beslenen bir hayvanın en büyük farkı tüylerin sağlığından anlaşılır. Kedi ya da köpeğinizin tüylerinde ya da tüy köklerinde çeşitli yaralar ve yıpranmalar görüyorsanız beslenme ile ilgili bir problemin olduğunu anlamak gerekir. Hayvanların vitamin, mineral ve protein bakımından zengin beslenmesi hayvanın çok daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Pek çok hastalık beslenme ile atlatılır.