Minik Dostlarımızdan Haberler

Evcil Hayvanlardan Bulaşan Hastalıklar

Evcil Hayvanlardan Bulaşan Hastalıklar

İnsanlar hayatları boyunca mutlaka evcil hayvanlar edinirler. Her insan yalnızlığını paylaşacak bir evcil hayvan edinebilir. Çok çeşitli evcil hayvan türleri ile birlikte bazı vahşi hayvan türlerinin de evcilleştirilebildiği bilinmektedir. Bu sebeple evcil hayvanlar kategorisindeki birçok türde hastalıklar görülebilmektedir. Batı Avrupa ve Amerika gibi ülkelerde evcil hayvan olarak beslenilen türler arasında yılan, aslan, ayı, kurt gibi vahşi doğaya ait hayvanlarında bulunduğunu söylemek gerekir. Ancak ülkemizde genel olarak evcil hayvanlardan bulaşan hastalıklar bu tip hayvanlardan bulaşmamaktadır. Geneli itibarı ile kedi, köpek, kuş gibi basit evcil hayvanlardan sahiplerine bazı mikroplar bulaşabilmektedir.

Evcil hayvanların aslında doğada yaşamaları onlar için daha uygun bir durum olabilmektedir. Sonuçta evcil denilen hayvanlarında bir doğası ve yaşam alanları bulunmaktadır. Sonuçta puma gibi bir hayvanın, doğada av peşinde koşması gerekirken evde sadece oturduğu yerde et ile beslenmesi sadece fiziksel değil diğer türlü nörolojik sorunlara da yol açmaktadır. Bu nörolojik sorunlar da haliyle, vahşi doğaya sahip hayvanlarda farklı etkiler bırakabilmektedir.

Evcil hayvanlarınızı beslerken, onların doğaları hakkında da iyi bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Çünkü doğaları gereği bazı hayvanlar hastalıklara çok yatkın olabilmektedirler. Bazıları da, hareketsizlik ya da benzeri nörolojik sorunlar sebebiyle hastalıkla boğuşmaktadır. Asıl olan ise mikrobik bir şekilde evcil hayvanlardan bulaşan hastalıklar listesinin diğerlerine oranla daha kalabalık olmasıdır. Parazit veya tenya tarzı mikropların insanlara evcil hayvanlardan bulaşma sebepleri öyle azımsanacak bir durum değildir. Bunun da nedenlerinin başında, bazı hayvanların mikrobik ortamlara çok fazla girmesi gösterilmektedir.

Evcil Hayvanlardan Bulaşan Hastalıklar

Evcil Hayvanlardan Bulaşan Hastalıklar ve Sebepleri

Esas olan insan içinde ve diğer canlılar içinde temizliktir. Tüm hayvanların sağlıklı bir biçimde yaşamlarını sürdürmeleri için aslında temizliğe oldukça fazla ihtiyaç vardır. Hele de evde beslediğiniz evcil hayvanlarınızın sağlığı genellikle sizden bile iyi olmalıdır. Evcil hayvanlar genellikle evde ve evcil besi olarak ikiye ayrılır. Evde beslenenler genellikle kedi ve köpek gibi hayvanlar olmakla birlikte evcil besi listesi bir hayli kabarıktır.

İlk olarak evde beslenen türlerden en fazla bulaşan hastalıkların başında uyuz hastalığı gelmektedir. Birçok evcil hayvan, dışarı da dolaşarak kendi türleriyle sosyalleşmektedir. Bu sosyalleşme ise bazen gereğinden fazla yakınlıkta getirebilmektedir. Pire gibi tek hücreli canlıların, kedinizin derisine yapışması ile başlayan süreç o kedinizin evde sizinle yakın teması sonucunda sizin de uyuz olmanızla bitebilir. Kuduz hastalığı da aynı şekilde evcil hayvanınızı tehdit eden en önemli hastalıkların başında gelmektedir. O sebepten evcil hayvanlardan bulaşan hastalıklar konusunda dikkatli olmalısınız.