Minik Dostlarımızdan Haberler

Evcil Hayvanlarda Kalp Paraziti Nedir

Evcil Hayvanlarda Kalp Paraziti Nedir

Elbette pek çok kişi evcil hayvanlarını adeta kendi evlatları gibi sevmektedir.  Bu nedenle evcil hayvan sahiplerinin sadece hayvanlarını sevmesi yeterli olmaz. Bununla beraber, aynı zamanda da mutlaka sevimli dostlarımızın sağlığını da düşünmemiz gerekmektedir.  Özellikle çok bilinmeyen ama aynı zamanda da bir hayli önemli hastalıklardan biri olan kalp paraziti konusuna bir kat daha önem vermeniz gerekmektedir. Dolayısı ile Evcil hayvanlarda kalp paraziti nedir? Sorusunun mutlaka yanıtını bilmeniz gerekmektedir.  Çünkü  evcil hayvanların ani bir şekilde ölümlerine neden olan başlıca sorunlardan biri kalp kurtları yani kalp parazitleridir. Bu nedenle sizler için bu yazımızda Evcil hayvanlarda kalp paraziti nedir? Sorusunun yanıtını ele aldık…

Evcil Hayvanlarda Kalp Kurdu Nedir?

Evcil hayvanlarda bilhassa köpeklerde kalp parazitleri sıklıkla görülen durumlardan biridir. Kanda gezinen parazitler biraz büyüdüklerinde yani ergin hala geldiklerinde evcil dostlarımızın kanları ile beraber, kalbe taşınmış olur. Bu da evcil hayvanlarda kalp parazitinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu tür bir sorunda ise evcil dostlarımızın hemen gerekli tedavileri görmesi gerekir.

Evcil hayvanlarda kalp paraziti nedir? Sorusunun yanıtına bakmadan önce kalp parazitlerinin nasıl ve ne şekilde hayvanlara yerleştiğini bilmenizde fayda vardır. Larva halinde olan parazitler daha çok kandan kana bulaşan bir hastalıktır. Kanında parazit olan bir köpeği sivri sinek ısırdığında kandaki parazitler sivri sineğe geçer. Aynı sivri sinek ise sağlıklı bir köpeğin kanını emdiğinde ise üzerinde bulundurduğu larvaları, sağlıklı köpeğin deri altına bırakır. Burada büyüyen ve kurda dönüşen larvalar, köpeklerin kalbine kadar ulaşır.

Kalp Paraziti Belirtileri Nelerdir?

Daha çok yaz aylarında ortaya çıkan bu tür sorunlar hayvanlarda görüldüğü anda hemen tedavi edilmesi gerekmektedir.  Kalp paraziti ortaya çıktığında sevimli dostlarımızda bir takım belirtiler baş gösterecektir. Bu belirtiler doğrultusunda dikkatli davranılmalı ve gereken tedavi hemen başlatılmalıdır. Evcil hayvanlarda kalp paraziti nedir? Kalp parazitinin belirtileri nelerdir?

  • Evcil hayvanlarda sık görülen öksürük,
  • Sürekli uyku hali,
  • Halsizlik,
  • Köpeklerde çok hareket ettiğinde baygınlık geçirme,
  • Kalp ritim bozuklukları,
  • Ani kilo kaybı,

Bu tür belirtiler karşısında hemen tanı akabinde de tedaviye başlanması gerekmektedir. Tanı için bir takım kan testleri yapılmalıdır. Kan testinin ardından eğer evcil hayvanın kanında larvalar varsa ilk etapta larvaları üreten dişi evcil hayvanın vücudundan çıkarılır. Üretim yapan dişi vücuttan dışarıya çıkarıldıktan sonra, kanda bulunan diğer larvaların da çıkarılması sağlanır. Bu sayede kanda dolaşan parazitlerin kalbe gitmesi engellenmiş olur.  Eğer evcil dostlarımızda bu tür parazitlere bağlı olarak ortaya çıkan iç organ yıpranması gibi durumlar da söz konusu ise iç organların tedavisi için de ayrıca bir ilaç ve iğne tedavisine başlanılması gerekir.