Minik Dostlarımızdan Haberler

En Tehlikeli Hayvan Hastalıkları

En Tehlikeli Hayvan Hastalıkları

Evcil dostlarımızın  hayatımızdaki yerleri oldukça farklıdır. Ama onları sadece sevmek yeterli olmayacaktır. Evcil dostlarımızın bakımını en iyi şekilde yapmalı ve rutin veteriner gözetimlerine götürmemiz gerekir. Ayrıca En tehlikeli hayvan hastalıkları hakkında da yeteri kadar bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Bu konuda ne kadar bilgili olursak bir o kadar bakımlarını daha rahat ve daha sağlıklı bir şekilde yapabiliriz. Çünkü bazı  evcil hayvan hastalıkları vardır ki can dostlarımızın ölümüne kadar yol açabilir. Dolayısı ile her zaman bilinçli bir şekilde En tehlikeli hayvan hastalıkları hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olmamız önerilir. Peki sevgili dostlarımızda görülen hastalıklar nelerdir? İşte tüm bu sorularınızın yanıtını yazımızda sizler için bir araya getirdik…

Evcil Hayvanlarda Kedi Nezlesi

Kedi nezlesi belki de evcil dostlarımızda en çok görülen hastalıkların başında gelir. Bu gibi durumlarda ise kedilerinizin bakım ve hijyenine daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Özellikle bulaşıcı olduğu için hasta olan başka bir kedinin yanına yaklaştırılmamaları önerilmektedir. Kedi nezlesi gibi durumlarda ise sevimli dostlarımızın gerekli ilaçları kullanmaları sağlanır ve hastalığın ilerlememesi için hemen veteriner gözetimine götürülmesi tavsiye edilir.

Gençlik Hastalığı

En tehlikeli hayvan hastalıkları olarak bilinen köpeklerde gençlik hastalığı, köpeklerde halsizlik, tüy dökme ve gözlerde iltihap gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Bu gibi hastalıklarla karşı karşıya kalmamak adına mutlaka aşı yapılması şarttır. Özellikle köpeklerin cinsine göre aşılarının zamanında yapılması çok fazla önem taşır.  Eper evcil dostunuz gençlik hastalığı ile karşı karşıya kalmış ise farklı dozlarda iğne yapılması gerekir. Elbette en detaylı bilgileri veterinerden almanız ve hemen köpeğinizi tedavi ettirmeniz gerekir.

Kedilerde Enfeksiyöz Peritonit

Kedilerde ölümlere neden olan başlıca hastalıklardan biridir. Bu nedenle hastalığın takibi ve tedavisi en iyi şekilde yapılmalıdır. Bilindiği üzere tüm dünyada etkili olan korona virüsü hayvanlarda da ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.  Korona virüse neden olan virüsler mutasyona uğrayarak, hastalanmalarına neden olur. Özellikle 6 aylık ve 10 yaşındaki kedilerdeki etkileri daha fazla olabiliyor. Bu nedenle 6 aylık veya 10 yaşındaki kedilerin bakımlarına daha fazla özen gösterilmesi şarttır. Kedilerde halsizlik, ateş veya aşırı huzursuzluk gibi belirtiler görüldüğü andan itibaren hemen veteriner kontrollerine gidilmesi şarttır.

Kedi Ve Köpeklerde Kuduz

Sinir sistemine doğrudan etki eden en eski hastalıklardan biridir. En tehlikeli hayvan hastalıkları içinde kuduz bilinmektedir. Bu nedenle kedi ve köpeklerin zamanında kuduz aşılarının aksatılmadan yapılması şarttır. Evcil hayvanlarda kuduz çok fazla görülmez ama sokak hayvanlarında kuduz oldukça fazla görülmektedir.  Bulaşıcı olması nedeni ile sokak hayvanlarından evcil hayvanlara da bulaşabilir. Bu hastalığın en kötü yanı ise hayvanların insanları ısırması ile beraber insanlara da bulaşabilir. Bu nedenle çok özenli davranılması şarttır.