Minik Dostlarımızdan Haberler

Hayvanlarda Görülen İlk Kafes Korkusu Nedir

Özellikle kalabalık yerlerde hayvanlarda görülen ilk kafes korkusu surat ifadesini görmek mümkündür. Kalabalık yerlerde insanlar, hayvanları çok fazla sever. İlgi odağı halinde ki hayvanlar insanlar tarafından çok sevilir. Fakat sevilme sırasında yıpranma payı oldukça fazladır. İnsanoğlu hayvanları çok sever. Hayvanın cinsine ve türüne göre de farklı sevgi bağı olur. Hayvanların ulaşımı ve gezme konusunda çoğu zaman sorun yaşanabiliyor. Bunun için özellikle evcil hayvanın kafes içine konulması oldukça avantaj sağlar. Ulaşım konusunda, karşı taraftan gelecek tehlikelere karşı bir takım önlemler alınır. Fakat alınan önlem hayvan için oldukça korkmasını sağlayabiliyor. Özellikle ilk defa kafese konuluyorsa oldukça korku dolu dakikalar yaşar.

Hayvanlarda Görülen İlk Kafes Korkusu Nedir

İlk Kafes Korkusunu Nasıl Ortadan Kaldırılabilir?

Yavru hayvanlarda görülen ilk kafes korkusu oldukça üzücü bir durumdur. Özelikle yavru hayvan ise bu durum daha farklıdır. Çünkü yavru hayvanlar daha hassas canlıdır. Küçük hayvanlar ilk kafese girdiklerinde panik olur. Hatta korku dolu anlar yaşadığını gözle görünür. Yapılan araştırmaya göre hayvanların kafeste kendilerini huzurlu hissetmediği belirlendi. %80 oranında hayvanlar ilk kafese girdiği zaman türüne göre tepkiler verir. Özellikle köpekler bu konuda daha hassastır. İlk kafese girmeleri fobi olarak kalabilir. Çünkü kendilerini güvende hissetmezler ve sahipleri tarafından başka yerlere verileceğini düşüncesine sahiptir.

Kafes Neden Tercih Edilir?

Hayvanlarda görülen ilk kafes korkusu ciddi derecede problemlerin olmasına olanak tanır.  Özellikle dış etkenlerin zarar vereceğini düşünür. Bu nedenden dolayı da içgüdüsel olarak korkar. Kendini savunmasız hisseder. Bu nedenden dolayı tepki verme ihtimali yüksektir. Hayvanın kalp krizi bile geçirmesine neden olabilir. Bundan dolayı alıştırarak kafese sokulması gerekiyor. İlk kafese sokarken onun orada doğal ortamındaymış gibi hissetmesine olanak verilmelidir. Bu sebepten dolayı ilk etap çok önemidir. Örnek verecek olursak;  kafes içerisine sevdiği bir yiyecek bırakılmalıdır. Hayvan kafes içerisinde olmasının nedeni onun dış etkenlere karşı daha güven duyması sağlanmalıdır. Çünkü özellikle kalabalık yerlerde tehlikenin ne zaman çıkacağı belli olmaz.

İlk Kafes Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hayvanlar için ilk kafes seçimi önemlidir. Hayvanın kafes ile ilk tanışma olacağı için gerekli prosedürlerin yapılması gerekir. Daha çok kafesin yapısı ile ilgili dikkat edilmelidir. Türkiye’de hayvanlar için mutlaka belirli özelliklerde olmalıdır. Türk standartları enstitüsü (TSE) ve Kalite standartları (CE) belgesi mutlaka aranmalıdır. İlk kafes seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde aşağıda ki maddeler halinde sıralayabiliriz.

  • Hayvanın boyutuna ve cinsine uygun şekilde olması gerekir
  • Kanserojen madde içermeyen malzeme kullanılmalı
  • Konforlu ve rahat olmalı
  • Hayvana zarar verecek biçim ve türde olmamalıdır
  • Taşınabilir ve portatif özellikte olmalı
  • Temizliği kolay yapılmalı
  • Hayvanın ihtiyacı olan ortamın sağlanması gerekir (Su, mama kabı, oyun gereçleri)