Minik Dostlarımızdan Haberler

Evcil Hayvanlar Günde Kaç Kez Yürüyüşe Çıkarılmalı?

Evcil Hayvanlar Günde Kaç Kez Yürüyüşe Çıkarılmalı?

Evcil hayvanlar günde kaç kez yürüyüşe çıkarılmalı? Evcil hayvanınızı gezdirmek, fiziksel ve günlük rutininin çok önemli bir parçasıdır. Kemiklerini daha güçlü tutar ve onu sıkılmasından, bir şeyler çiğnemekten veya başka yıkıcı davranışlar sergilemekten alıkoyar. Yürümek aynı zamanda idrarını yapmasına, ortadan kaldırmasına ve diğer hayvanlarla sosyalleşmesine izin verir.

Evcil Hayvanlar için Dışarıya Çıkma Periyodu Nedir?

Peki Evcil hayvanlar günde kaç kez yürüyüşe çıkarılmalı? Genel olarak kesin bir sayı yoktur, çünkü çoğunlukla hangi ırka sahip olduğunuza ve sağlık durumuna ve kapasitesine bağlıdır. Aslında, evcil hayvanınızı her gün kaç kez gezdirmeniz gerektiğini belirleyen birçok faktör vardır. Bu, evcil hayvana bağlıdır.  Günde bir kez yürümenin yeterli olduğu bazı ırklar vardır, ancak bazıları, özellikle yüksek enerjili olanlar, her gün daha fazla yürüyüş gerektirir. Ancak genel bir kural olarak, evcil hayvanınızı günde iki kez en az 15 dakika gezdirmeniz önerilir. Tabii ki, evcil hayvanınızı için uygun yürüyüş programı için veterinerinize danışmanız çok daha tavsiye edilir.

Evcil Hayvanlar Günde Kaç Kez Yürüyüşe Çıkarılmalı?

Evcil hayvanlar günde kaç kez yürüyüşe çıkarılmalı?

Evcil hayvanlar günde kaç kez yürüyüşe çıkarılmalı işte evcil hayvanınızı ne sıklıkla gezdirmeniz gerektiğini etkileyecek faktörler

  • Evcil hayvan türü bu sürede etkilidir. Küçük mesaneye sahip bazı cinsler vardır ve bu, sıklığı etkileyebilir.
  • Evcil hayvan boyutu dışarıya çıkma süresini etkiler. Küçük ırklar için genellikle daha kısa ve daha az yürüyüş önerilir.
  • Sahibinin programı. Yoğun bir çalışma programınız varsa, köpeği günde sadece bir veya iki kez gezdirebilirsiniz.
  • İshal olan köpekler. Bu, evde yok edilmesini önlemek için daha fazla yürüyüş gerektirecektir.
  • Hastalıklı evcil hayvanlar: Bazılarına veterinerler tarafından bir sonraki duyuruya kadar evin içinde kalmaları tavsiye edilir.
  • Evcil hayvanların enerji seviyesi önemlidir. Bazı köpekler, daha fazla yürüyüş gerektiren yüksek enerji seviyelerine sahiptir.
  • Evcil hayvanın beslenmesi: Evcil hayvanınıza düşük kalıntılı yiyecek verirseniz, bu, eliminasyonun yalnızca iki günde bir gelebileceği anlamına gelir, bu nedenle sık yürüyüşler, eleme için gerekli değildir, egzersiz ve idrara çıkma içindir

Neden Evcil Hayvanları Gezdirmek Önemlidir?

Evcil hayvan gezdirmenin ana hedeflerinden ikisi egzersiz yapmak ve sosyalleşmektir. Düzenli egzersiz, bir evcil hayvanın genel sağlığı için ve özellikle onu şişmanlamaktan ve tembelleşmekten korumak için önemlidir.

Evcil hayvanınızı gezdirmek ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur çünkü evcil hayvanınız düzenli olarak idrar yapar ve böylece bakteriler mesaneden ve idrar yolundan dışarı atılır. Uzun süre ertelenmesi halinde evcil hayvanınızın idrar rutinini de etkileyecektir. Sık sık dışarıda yürümekle de düzenli bir bağırsak hareketi geliştirilebilir. Ayrıca sahibinin renk, kıvam, koku veya sıklıktaki değişiklikler gibi olası sağlık sorunlarının ipuçlarını görmesini sağlar.

Evcil hayvan yürüyüşünü çok önemli kılan bir diğer şey de sosyalleşmedir. Evcil hayvanınız sabah veya öğleden sonra dışarıda vakit geçirirse, başka birçok başka evcil hayvan ile tanışabilir ve tonlarca insanı görebilir; iyi sosyalleşecek, endişe ve korku sorunları geliştirmeyecektir.

Ayrıca köpeğinizi ya da evcil herhangi bir hayvanınızı gezdirmek onu fiziksel ve biyolojik olarak olumlu etkilemesinin yanında evcil hayvanınızı psikolojik olarak da rahatlatmak daha sakin olmasını sağlayacaktır.