Minik Dostlarımızdan Haberler

Evcil Hayvanlarda Saç Kıran Nedir?

Evcil Hayvanlarda Saç Kıran Nedir?

Daha çok kedilerde ve köpeklerde sıklıkla rastlanan hastalıklardan biri saç kıran hastalığıdır. Bir çeşit mantar enfeksiyonu olan saç kıran deride görülen başlıca hastalıklardan biridir. Dışarıdan bakıldığında da kolaylıkla anlaşılabilir. Mantar enfeksiyonu, bulaşıcı bir hastalık türüdür. Bu nedenle evcil hayvanlarda saç kıran nedir? Sorusunun yanıtını bilmenizde fayda vardır.  Hayvanlardan birbirine bulaşan mantar enfeksiyonu aynı zamanda da hayvanlardan insanlara da bulaşabilir. Bu nedenle evcil dostlarınızda görülen saç kıran rahatsızlığının kısa sürede tedavi edilmesi şarttır

Sizler için bu yazımızda evcil hayvanlarda saç kıran nedir? Sorusunun yanıtını sizler için derledik. Eğer evcil dostlarınızda mantar enfeksiyonu mevcut ise en kısa sürede tedavi ettirmeniz tavsiye edilir.

Evcil Hayvanlarda Saç Kıran Belirtileri

Her hastalıkta olduğu gibi saç kıran hastalığına neden olabilecek mantar enfeksiyonun  da bazı belirtileri mevcuttur. Bu belirtiler ışığında hemen ilaç tedavisine başlamanız tavsiye edilir. Evcil hayvanlarda saç kıran nedir? Ve belirtileri nelerdir? Sorusunun yanıtına bakacak olursak;

  • Kaşıntı: daha çok kedilerde ve köpeklerde görülen saç kıran mantar hastalığında, belirti olarak hayvanlarda sürekli kaşıntı görülmektedir. Özellikle kulak ve baş çevresinde ayrıca eklem bölgelerinde kaşıntılar daha fazla  görülür.
  • Yer yer tüylerde dökülme; köpeklerde en çok görülen hastalıkların başında tüylerde dökülme görülmektedir.  Aynı şekilde köpeklerde ya da kedilerde de tüylerde yer yer dökülme görüldüğü an ve bu tüylerde her zamankinden daha fazla ise o zaman mantar enfeksiyonu belirtisi olabilir.
  • Deride pul pul dökülme; saç kıran hastalığının bir diğer belirtisi ise deride kızarıklıktır. Özellikle tüylerin döküldüğü bölgede çok fazla kızarıklık mevcut ise hemen veteriner kontrollerine gidilmesi şarttır.
  • Kül görünümlü deri; bazı kedilerde ve köpeklerde yukarıda belirttiğimiz lezyonlar görülmeyebilir. Sadece küle benzer deri görünümü veya deri döküntüsü görünümü mevcut ise bu kesinlikle saç kıran hastalığının bir belirtisi olacaktır. Dolayısı ile acil olarak ilaç ve iğne tedavisine başlanması gerekir. Eğer evcil hayvanlarda saç kıran nedir? Sorusuna yanıt arıyorsanız verdiğimiz belirtileri  kesinlikle dikkate almanız gerekir.

 Evcil Hayvanlarda Saç Kıran Tedavisi

Eğer evcil dostlarınızda saç kıran mantar enfeksiyonu mevcut ise bununla alakalı hemen tedaviye başlamanız tavsiye edilir. Tedavi hastalığın derecesine göre yapılmaktadır. İlk etapta dostlarınızın temizliğine mutlaka özen göstermeniz tavsiye edilir. Ayrıca saç kıran  bulaşıcı bir hastalık olduğu için hayvanların birbiri ile temasını önlemeniz gerekmektedir. Bu nedenle toplu evcil hayvan taşımacılığı yapan firmalar yerine, sevimli dostlarınızı en iyi şekilde ve güvenle taşıyabilecek bir pet taksi tercih etmeniz önerilir. Bunun dışında saç kıran olan bölgelere krem tedavisi, ilaç tedavisi ve iğne tedavisi yapılması gerekmektedir. Erken teşhis ve tedavi saç kıran hastalığına neden olacak mantar enfeksiyonunun kısa sürede önüne geçecektir.