Minik Dostlarımızdan Haberler

Evcil Hayvanlar Korona Virüs Taşır Mı?

Evcil Hayvanlar Korona Virüs Taşır Mı?

Ülkemizde ilk olarak 2020 yılının başlarında  görülen korona virüsü evcil hayvanlar korona virüsü taşır mı? sorusunu akıllara getirmeye başladı. Çin’in Vuhan  eyaletinde bir balık pazarında ortaya çıkan korona virüsünün yarasalardan insanlara bulaştığı belirtildi. Üst solunum yolu hastalığı olarak bilinen korona virüs sayısız grip virüslerinden  sadece bir tanesi. Bilindiği gibi korana virüsü enfekte kişinin öksürük, hapşırma ve nefes alıp verme esnasındaki damlacıklar  yoluyla insandan insana bulaşıyor. Ancak akılları karıştıran soru evcil hayvanlar  virüs bulaştırır mı?  Bilim insanları her ne kadar şu zamana kadar evcil hayvanlardan bulaşan bir vaka görülmediğini belirtse de  biz yinede tedbirli davranmalıyız.

Evcil Hayvanlar ve Korona

Yeryüzünde çok sayıda korona virüs çeşidi bulunduğunu biliyoruz. Uzmanlar ilk başlarda hayvandan hayvana bulaşan korona virüsün mutasyona uğrayarak hayvandan insana bulaştığını belirttiler. Hayatımızda çok değer verdiğimiz evcil hayvanlar her ne kadar masum görünse de onlarında bu virüsten payını aldığı görünüyor. İster istemez onlara daha tedirgin yaklaşıyoruz. Hatta mamalarını bile uzaktan verir hale geldik. Onlardan bize virüs gelmese de bizlerden onlara bulaşma ihtimali bulunuyor. Bu nedenle dikkatli olmamız da bir hayli fayda olacaktır.

Evcil Hayvanlar Korona Virüs Taşır Mı?

Pandemi Döneminde Evcil Hayvan Bakımı 

Türk toplumu olarak hayvanlara çok meraklı bir toplumuz. Pandemi salgınının tüm hızıyla devam ettiği bu günlerde evcil hayvanlarımıza bile tedirgin yaklaşır olduk. Her ne kadar bilim insanları hayvanlardan insanlara geçen bir vakanın olmadığını söylese de insanlardan hayvanlara geçen vaka mevcut. Bizde bu günlerde evcil hayvanlarımıza daha özenli yaklaşmalıyız. Nasıl ki kalabalık ortamlarda maske takıp el hijyenimize özen gösteriyorsak onlara yaklaşırken de aynı özeni ve dikkati göstermeliyiz. Unutulmamalıdır ki bu hayvanlar  bizim en sadık dostlarımızdandır. Ve en sadık dostlarımızın zarar görmesini istemeyiz. Bu nedenle doğru hayvan bakımı hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıyız.

Dikkat Edilmesi Gerekenler 

En sadık dostlarımızdan olan evcil hayvanlar pandemi döneminde çok sayıda bilinmezle karşı karşıya kaldılar. İnsanlardan uzak durur hale geldiğimiz pandemi döneminde evde beslediğimiz hayvanlarımıza bile şüpheyle yaklaşır olduk. Evcil hayvanlardan insanlara enfekte olan bir vaka olmasa da dikkatli olmamız da fayda var. Evde doğru hayvan bakımı kurallarına uyduğumuz sürece sorun olmayacaktır. Bu kuralları sıralayacak olursak:

  • Eğer korona enfekte olmuşsak mümkünse evcil hayvanlarımıza önlemsiz yaklaşmamalıyız.
  • Mamasını verirken mutlaka ellerimizi dezenfekte etmeliyiz.
  • Dışarıdan veya kalabalık bir ortamdan gelmişsek onlarla yakın temastan kaçınmalıyız.
  • Dışarıya çıkartacaksak varsa kafesini kullanmalıyız.
  • Toplu taşıma araçlarını evcil hayvanlarımıza kullandırmamalıyız.
  • Gerekli vitamin ve mineralli mamalar kullanmalıyız.

Bu hususlara dikkat ettiğimiz sürece en sadık dostlarımızdan olan evcil hayvanlarımız pandemi sürecinden en alt düzeyde etkilenmiş olur. Bizimde aklımızda evcil hayvanlar korona virüs taşır mı sorusu kalmamış olur.