Minik Dostlarımızdan Haberler

Evcil Hayvanlar Covit-19 Taşıyıcısı Olabilir Mi?

Evcil Hayvanlar Covit-19 Taşıyıcısı Olabilir Mi?

Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına almışken hayvan severlerin akıllarına evcil hayvanlar covit-19 taşıyıcısı olabilir mi sorusunu getirdi. Koronavirüs ile ilgili bilinmeyen o kadar çok detay var ki akıllarda soru işareti bırakması kadar doğal bir şey yok. Temas yoluyla bulaşan bir virüs türü olarak karşımıza çıkan koronavirüs insandan insana kolaylıkla bulaşabilirken evcil hayvanlardan insanlara taşınması konusunda hiçbir kanıt yoktur.

Evcil Hayvanlar Covit-19 Taşıyıcısı Olabilir Mi?

Evcil Hayvanlar İnsanlarda Görülen Covit-19 Hastalığından Sorumlu Mudur?

Bir çeşit üst solunum rahatsızlığı gibi başlayan koronavirüs solunum yolu ile insandan insana bulaşmaktadır. Şu ana kadar Covit-19’un herhangi bir evcil hayvandan insana bulaştığı yönünde kesin bir kanıt yoktur. Fakat yarasa, yılan ve pangolin gibi hayvan türlerinden bulaştığı yönünde kesin bulgular elde edilmiştir. Çin’de başlayan koronavirüsün yenilen yarasa turu hayvanlardan kaynaklı olduğu iddia edilmektedir.

COVID-19 Virüsü Ve Evcil Hayvanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Koronavirüs hızlı bir yayılım göstererek tüm dünyayı etkisi altına aldı. Üzerinde süren araştırmalar devam etmektedir. Kişiden kişiye değişen belirtileri mevcut olan koronavirüsün henüz bilinen bir tedavisi mevcut değildir. Aşısı üzerinde yoğunlaşan bilim insanlarının çalışmaları devam etmektedir. Geliştirilen aşılar ise gönüllülere uygulanmaya başlandı. Fakat koronavirüs ile ilgili kesin olmayan birçok nokta vardır. Sadece en yaygın belirtileri hakkında net bilgiler mevcuttur. Bunlarda şu şekildedir:

  • Yüksek ve düşmeyen ateş
  • Boğaz ağrısı ve buna bağlı öksürük
  • Halsizlik ve eklem ağrıları
  • Tat ve koku alamama

İnsandan insana yayılım gösteren virüsün evcil hayvanlar üzerindeki etkisi bilinmemektedir. Bu güne kadar kedi hastalıkları virüsü taşıyan cinsten olmadı. Evcil köpek hastalıkları koronavirüs ile bağdaştırılmadı. Evcil hayvanların virüs taşıyıcı olabileceği iddiaları kesin bir bilgiye sahip değildir. Bu yüzden evcil hayvanları olanlar veya hayvan sahibi olmak isteyenler tehlikeli bir durum söz konusu olmadığını bilmeleri gerekir.

Evcil Hayvanlarda Koronavirüs Etkisi 

Evcil ve sokak hayvanlarında şuana kadar koronavirüs ile ilgili herhangi bir rahatsızlığa veya ölüme rastlanmamıştır. Fakat Çin’de koronavirüs hastasının evcil köpeğine yapılan testte köpeğin koronavirüs olduğu fakat köpek hastalıkları belirtilerinden hiçbirini gösteremediği saptanmıştır. Evcil hayvanlardan insanlara hiçbir şekilde Covit-19 geçtiği kesinleşmedi.

Fakat evcil hayvani olan bireyler koronavirüs ise hayvan ile arasına mesafe koymalıdır. Aynı köpeklerde olduğu gibi kedilerde de kedi hastalıkları belirtileri olmayıp Covit-19 olan kediler olabilir. Hayvanların sağlığı için kişi kendini izole etmeden evcil hayvanı ile temastan kaçınmalıdır. Birey en az kendi sağlığına verdiği önem kadar önem vermeli ve hijyen kurallarına uygun davranmalıdır. Yemeğini ve suyunu verirken ellerin hijyenik olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir.

Covit-19 olduğundan şüpheleniyor veya kesinleşmiş bir Covit-19 hastası ise evcil hayvanına başka birisi bakmalı veya maskeli ve eldivenli bir şekilde kendi bakmalıdır. Köpeklerin veya kedilerin bu insan hastalığı olan virüse yakalanma ihtimali olduğu iddia edilse de taşıyıcı olduğu yönünde hiçbir kanıt yoktur. Evcil hayvan severler  evcil hayvanlar covit-19 taşıyıcısı olabilir mi sorusunu akıllara getirse de şuan için endişe gerektiren bir durum söz konusu değildir.