Minik Dostlarımızdan Haberler

Kuşlarda Kuruma Hastalığı

kuşlarda kuruma hastalığı

Esasen pek çok kuş sahibi için en çok merak edilen konuların en başında kuşlarda kuruma hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında kuşlarda görülen bu sorun, başlı başına bir hastalıktan ziyade bir hastalık belirtisi olarak görülmelidir. Daha çok kuşların beslenmeyi ret etmesi ve beslenmeyi kesmesi ile ortaya çıkmaktadır. Gerekli besin maddelerini alamayan vücut kendini iyileştirmeyi ve yenilemeyi bırakır. Bu da kuşlardaki sorunu ortaya çıkarmaktadır. Kuş sevenleri çok derinden üzen bu rahatsızlık hakkında bilgi sahibi olmanız ve çok acil bir şekilde veteriner hekime konuyu taşımanız gerekmektedir. Aksi halde gerekli vitamin ve minerali alamayan kuş vücutları zayıf düşer.

Melopsittacus undulatus. Green wavy parrot. Budgerigar

Kuşlarda Kuruma Hastalığı Nedenleri

Kuruma aslında kuş vücudunda görülen bir mantar türünün ortaya çıkardığı sorundur. Kuşlarda görülen mantar türünde artış olması ile beraber, kuruma da artar. Beraberinde pek çok sağlık problemlerini  de getirmektedir. Özellikle  kuşlarda halsizlik ve bitkinlik gibi durumlara neden olmaktadır. Bu nedenle hemen, kuşlarda kuruma hastalığı tedavisine başlanması gerekmektedir.

Kuşlarda Kuruma Hastalığı Belirtileri

Her hastalıkta olduğu gibi kuruma hastalığı da belli başlı birkaç belirti göstermektedir. Ama kişiler, kurumayı ana hastalık olarak görmek yerine, buna neden olan hastalığa odaklanmalıdır. Özellikle mantar gibi hastalıklar bu tür sonuçlar doğurabiliyor. Kuşlarda kuruma hastalığı belirtileri ise;

  • Ani kilo kaybı; kuşlarda kilo kayıpları dışarıdan çok anlaşılamayabiliyor. Bu nedenle daha dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi faydalı olacaktır. Kuruma gibi hastalıkların en başlıca belirtisi kesinlikle kilo kaybıdır.
  • İştahta azalma; kuşlar için rutin bir beslenme söz konudur. Kuruma hastalığına yakalanan kuşlarda iştah kaybı görülür. Dolayısı ile yemliklerini çok daha dikkatli ve titiz bir şekilde kontrol etmeniz faydalı olacaktır.
  • Halsizlik; yem yiyememe gibi nedenlere bağlı olarak ve yine ani kilo kaybına bağlı olarak, halsizlik görülmektedir. Özellikle  her zaman cıvıl cıvıl olan kuşlarımız artık sessizleşir ve hareket etmekten kaçınır.
  • Kusma; bir diğer ve en önemli belirtisi kusmadır. Kuşlar çok sık kusan canlılar değildir. Bu nedenle kusma gibi bir sorun ile karşı karşıya kaldığınız takdirde mutlaka acil veterinerdesteği almanız önerilir. Veteriner kliniğimiz sayesinde en baştan gerekli önemler alınmış olacaktır.

Kuruma Hastalığı Tedavisi

Kuruma hastalığı tedavisi için ilk olarak, kurumaya neden olan ana hastalığın tespiti gerekir. Bu durum ise ancak uzman veteriner hekim tarafından tespit edilebilmektedir. Dolayısı ile  sizler yukarıda belirttiğimiz, belirtileri gördüğünüz an veteriner hekimlerimizden acil olarak destek alabilir, tedavi için gerekli bilgileri talep edebilirsiniz.