Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpeklere Neden Şeker Verilmez?

Köpeklere Neden Şeker Verilmez

Köpeklere Neden Şeker ve Türevleri Verilmez?

 

Köpek besleyen kişiler için köpekler hakkında bilinmesi gerekli birkaç madde bulunmaktadır. Köpekleri beslerken yemesi sağlıklı ve zararlı besinlerin iyice araştırılıp öğrenilmesi gerekir. Özellikle köpeklerde görülen hastalıkların yaşanmaması için verilen besinlerin de içeriği incelenerek köpeklere yedirilmelidir. Köpekler için sağlıklı olmayan besinlerden biri çikolatadır. Çikolata, köpeklerin zehirlenmesine neden olan yiyeceklerden biridir. İçerisinde bulunan şeker köpeği zehirleyebilir. Köpeklere neden şeker verilmez sorusunun en temel yanıtı ise budur.

 

Çikolatanın içerisinde bulunan teobromin maddesi köpekler için zehirleyici olmaktadır. Kimyasal yapılı olan bu madde aynı zamanda kafein türlerinden biridir. Kafein türündeki bu madde uyarıcı bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle köpeklere neden şeker verilmez sorusuna cevap olarak, bu madde içeriğinin kimyasal yapısından dolayı cevabı verilmektedir. Teobromin kakao çekirdeklerinden başka çay yapraklarında bulunmaktadır. Bu nedenle köpeklerin bu madde içeriğinden uzak durması gerekir. Bu madde köpeklerin 300 gram tüketmesi halinde zehirleyici olmaktadır.

 

 Teobramin Maddesi Köpeklere Neden Zararlıdır?

 

Köpek sahiplerinin en çok merak ettiği sorulardan birisi köpeklere neden şeker verilmez sorusudur. Bu soru genel olarak şeker baz alınarak cevaplandırılmaktadır. Köpekler içerisinde teobramin bulunan besinlerden uzak durmaktadır. Teobramin tüketimi 300 gr olduğu takdirde köpekleri zehirlemektedir. Bu madde yalnızca köpekler için değil diğer pek çok canlı için de zehirleyicidir. Bu nedenle hayvanlara teobramin içerikli besinler verilmemelidir. Teobramin maddesi aynı zamanda köpeklerde damar genişlemesine de yol açmaktadır.

 

Köpekler bu maddenin içerisinde bulunan herhangi bir besin tükettiği zaman kan basıncında düşme görülür. Kan basıncındaki bu düşüş kalp atışının hızlanmasına neden olur. Bu da kalpte kalıcı hasarlara neden olabilir. Özellikle köpeklerde görülen kalp yetmezliği ve kalp ritim bozukluğunun temel nedeni bu maddeyi tüketiminden kaynaklıdır. Aynı zamanda ishal, kusma, kalp sıkışıklığı ve spazmı diğer zararlı etkilerinden birkaçıdır. Köpeklere verilen siyah çikolata diğer çikolatalardan daha tehlikelidir. Nedeni ise içeriğinde yoğun teobramin olmasıdır.

 

 Çikolatanın Köpeklere Etkisi Nedir?

 

Çikolatayı sevmeyen oldukça az kişi bulunmaktadır. Özellikle hayvanlar da çikolatayı severek tüketmektedir. Fakat köpekler için çikolata oldukça zararlı bir besindir. İçeriğinde bulunan maddeler belli bir doz aşımından sonra köpeklerde öldürücü etkisi bulunmaktadır. Çikolatanın içerisinde bulunan alkoloit ve teobramin köpeklere kafein etkisi bırakmaktadır. Köpekler için kimyasal olan bu madde zehirleyicidir. İlk olarak küçük miktarda bu madde tüketen köpeklerde yalnızca kusma ve ishal görülürken daha yüksek dozda tüketen köpeklerde zehirlenme yaşanır.

 

Kan basıncının etkileyen bu maddelerin tüketilmesi köpeklerin kaldıramayacağı gibi hızlı bir şekilde zehirlenmelerine de yol açmaktadır. Köpeklerin nöbet geçirmelerindeki en temel sebep ise bu maddelerin içerisinde bulunduğu besinlerin tüketilmesidir. Köpeklerin çikolata tüketimi isteği ile köpek sahipleri bu isteklerini yerine getirebiliyor. Fakat köpek metabolizması bu besinlerin kendi vücutları için zararlı olduğunun farkında değildir. Bu nedenle hayvan sahiplerinin şeker ve çikolata gibi tatlı tüketimine karşı bilgili olması gerekir.

 

 Köpekler İçin Zararlı Olan Besinler Nelerdir?

 

Köpekler için zararlı olan besinlerin başında şeker ve çikolata gelmektedir. Çikolatanın içerisinde bulunan kafein yapılı maddeler köpek metabolizması için uyarıcı maddelerden biridir. Bu nedenle çikolata ve tatlı türleri köpekler için zararlıdır. Bunun yanı sıra soğan ve sarımsak tüketimi de köpekler için zararlıdır. Özellikle bu besinlerin içerisinde olan yemeklerin köpeklere verilmemesi gerekir.

 

Köpeklerin bu iki besini tüketmesinin ardından birkaç gün sonra yan etkileri gözükmeye başlamaktadır. Bunun yanı sıra avokado tüketimi de köpeklerde bağırsak problemlerine yol açmaktadır. Bağırsakları etkileyen bir diğer besin grubu ise süt ürünleridir. Köpeklerde süt ürünlerine alerji oldukça fazla köpekte görülmektedir.

Konusuna Burdan Ulaşın Köpeklerin Kedilere Olan Saldırı Eğilimleri