Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpeklerde Görülen Anaormal Davranışlar

köpeklerde görülen anaormal davranışlar

Bilindiği üzere evlerimizde beslediğimiz sevimli dostlarımız her zaman normal bir şekilde yaşamlarını sürdürebilirler. Ancak bazı durumlarda patili dostlarımızda hiç beklenmedik sorular ortaya çıkabiliyor. Bu durum genel vücut sağlığı ile alakalı olabiliyorken, tamamen mental sağlıkları ile de alakalı olabilir. Bu nedenle sizler sevimli dostlarınızın sadece  biyolojik sağlığını değil aynı zamanda psikolojik sağlığını  da düşünmeniz gerekmektedir. Bu nedenle sevimli dostlara sahip olan kişilerin mutlaka köpeklerde görülen anaormal davranışlar hakkında belli bir bilgi birikimi olması gerekmektedir.

Köpeklerde Görülebilecek Bazı Anormal Davranışlar

Sevimli dostlarımız davranışları ile bize neşe ve sevgi dolu anlar yaşatan harika evcil hayvanlardır. Ancak bazen köpeklerde anormal davranışlar görülebilir ve bu davranışlar sahiplerini endişelendirebilir. İşte köpeklerde görülen yaygın anormal davranışlar ise;

  • Agresif davranışlar; köpeklerde agresif davranışlar, saldırganlık, hırlama, havlama ve diş gösterme gibi tepkileri içerir. Agresif davranışlar, birçok faktörden kaynaklanabilir, örneğin sosyalizasyon eksikliği, korku, acı, bölge savunması veya kaygı gibi nedenler olabilir.
  • Aşırı havlama; köpekler, havlamayı doğal bir iletişim şekli olarak kullanır. Ancak aşırı havlama, köpeğin rahatsızlık, yalnızlık, korku veya sıkıntı yaşadığını gösterebilir. Sosyalizasyon eksikliği veya dikkat arayışı da havlama davranışını etkileyebilir.
  • Hiperaktivite: köpeklerde görülen anaormal davranışlar içinde görülen durumlardan biri de hiperaktivite olarak bilinir. Bazı köpekler aşırı aktif olabilir ve dinlenme veya uyuma zamanı azalabilir. Hiperaktivite, fiziksel yetersizlik, uygun egzersiz eksikliği veya dikkat çekme amacıyla oluşabilir.
  • Yer yeme; pica olarak da bilinen bu davranış, köpeğin tuhaf nesneleri yemesini içerir. Bu davranışın altında yatan nedenler arasında beslenme eksikliği, mide rahatsızlıkları, strese veya sıkıntıya bağlı gelişebilecek takıntılı davranışlar bulunabilir.
  • Kuyruk ısırma; köpeklerde görülen anaormal davranışlar içinde kuyruklarını ısırmayı stresli veya sıkıntılı olduklarında veya sadece dikkat çekmek için yapabilirler. Bu davranış, bazı köpeklerde takıntılı hale gelebilir ve cilt problemlerine neden olabilir.
  • Ev eşyaları yeme veya kemirme: ev eşyaları veya mobilyaları kemirme bazı köpeklerde görülen yaygın bir davranış sorunudur. Bu durum genellikle kedilere göre daha büyük türlerde daha yaygındır ve sıkıntı, stres, korku veya dikkat çekme ihtiyacıyla ilişkilendirilebilir.
  • Yalnızlık kaygısı; sevimli dostlar sahiplerinden ayrı kaldıklarında yalnızlık kaygısı yaşayabilirler. Bu durum, evde tahribata ve aşırı havlamaya neden olabilir. Yalnızlık kaygısı, köpeğin sosyalizasyon seviyesi ve kişisel geçmişiyle de ilgili olabilir.
  • Kovalama davranışı; köpeklerde görülen anaormal davranışlar patili dostların bazıları bisikletler, arabalar veya insanları kovalamayı bir oyun olarak algılayabilir. Bu davranış, tehlikeli olabilir ve kontrol edilmesi gereken önemli bir sorundur.
  • Tüm bu davranışlar köpeklerin bireysel kişilikleri, yaşam koşulları, sosyalizasyon düzeyleri ve geçmiş deneyimleri ile de bağlantılı olabilir. Anormal davranışlar genellikle bir veteriner veya uzman köpek eğitmeni tarafından değerlendirilmeli ve gerekirse düzeltilmelidir.