Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedilerde Kısırlaştırma Nasıl Yapılır?

Kedilerde Kısırlaştırma

Kediler, belli bir olgunluk dönemine geldikleri zaman kızışma dönemine de erişmektedir. Evcil  dostlara sahip olan kişiler, kedilerini her ne kadar seviyor olsa dahi elbette bu dönem biraz daha zorlayıcı geçebiliyor. Özellikle birden fazla veya mevcut kesi sayısından daha fazla, patili dost bakamayacak olan kişiler farklı çözümler arayışına girmektedir.  Özellikle evcil hayvanlarda kısırlaştırma gibi işlemler veteriner hekim kontrolleri altında yapıldığı sürece hem evcil dostlara sahip olan kişiler, hem de sevimli dostlarımız çok daha rahat bir süreç atlatmış olacaktır. Bu nedenle belli bir olgunluk çağına gelen kedi sahipleri için en çok merak edilen sorulardan biri de Kedilerde kısırlaştırma nasıl yapılır? Sorusudur. Sizler de bu tür hayati öneme sahip olan sorular hakkında bilgi sahibi olarak, kediniz için doğru kararı verebilirsiniz.

Kedilerde Kısırlaştırma Aşamaları

Bilindiği üzere kediler başta olmak üzere, tüm hayvanların belli bir kızışma dönemi vardır. bu süreç hem sevimli dostlarımızın psikolojileri açısından hem de vücut sağlıkları açısından zor geçmektedir. Dolayısı ile sizler de mutlaka işini en iyi şekilde yapan bir veteriner hekim tarafından kısırlaştırma desteği alarak, sağlıklı bir kısırlaştırma sonucuna erişebilirsiniz. Yine bu operasyonun aşamaları nelerdir? Gibi soruların yanıtına bakacak olursak;

  • İlk olarak kedilerde kısırlaştırma gibi önemli bir konuya gözü kapalı olarak karar vermek yerine veteriner hekim ile görüşme yapmanız gerekmektedir.
  • Veteriner hekim ile kararınızı verdikten sonra kedinizin yaklaşık olarak 6 saat kadar aç kalması gerekmektedir.
  • Kısırlaştırma sürecinden 2 saat öncesi kedinize su vermeyi kesmeniz istenir.
  • Kısırlaştırma gibi önemli bir işlem için kedilerin, cinsiyeti göz önüne alınır. Operasyon süreci ise kedilerin sağlık duruları ve yaşı göz önüne alınarak devam eder.

Tüm bu konulara detaylı bir şekilde dikkat edildiği sürece kısırlaştırma süreci ve sonrası elbette daha sağlıklı bir şekilde işleyecektir.

Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Patili dostlara sahip olan ve onların sorumluluklarını üstlenen kişiler için süreç sonrası da en az süreç kadar önemlidir. Bu nedenle mutlaka veteriner hekim seçimlerinizi en iyi şekilde yapmanız önerilir. Sizlere kedilerde kısırlaştırma gibi konulara, destek olduğu kadar diğer işlemlerde de destek olmayı sürdüren, veterinerlerden ile en sağlıklı sonucu alabilirsiniz.