Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedilerde En Yaygın Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Kediler küçük evcil canlılar oldukları için sık görülen hastalıkları vardır ki Kedilerde En Yaygın Görülen Hastalıklar Nelerdir? Sorusunun cevabı evlerde beslenen hayvan gruplarından oldukları halde belli başlı olanları vardır. Çeşitli sebeplerle hasta olmaları mümkün olabilmekte ve en önemlisi de bu hastalıkları birlikte yaşadıkları insanlara bulaştırabilmektedirler.

Bu hastalıkların başında nezle gelir. Hele birden fazla kedi varsa nezle hastalığı kaçınılmazdır. İdrar yolu enfeksiyonu en sık görülen hastalıklardandır. Ve daha çok erkek kedilerde görülür. Hayvanların idrar yaparken zorlanmaları ve idrarı kanlı yapmaları belirtilerdir. Mutlaka tedavi edilmesi gereklidir.

Kedilerde En Yaygın Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Kedilerde En Sık Yaşanan Hastalıklar

En yaygın hastalıklardan biri de mide enfeksiyonudur ki Kedilerde En Yaygın Görülen Hastalıklar Nelerdir? Bu liste aslında hayli uzundur. Mide enfeksiyonu genellikle mamalardan olur. Mamalarda virüsler olabilmektedir. Bu nedenle kaliteli mamalar seçilmelidir. Kedilerde böbrek hastalıkları da çok sık yaşanır. Beraberinde idrar yolu enfeksiyonu da gelir. Bu da kedinin bağışıklık sisteminin zayıflaması demektir.

Apse hastalığı da kedi dünyasında çok yaşanan bir hastalık olmakla beraber daha çok ev dışında olan sokak kedilerinde yaşanır. Kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Ve diyabet özellikle son zamanlarda çok sık yaşanır hale gelmiştir. Kediler çok su içmek istiyorsa ve beraberinde çok su içiyorsa bu diyabet hastalığı belirtisi demektir. Kedilerin gözlerinde de sık problemler yaşanır. Kulak yolu iltihapları da en sık görülen hastalıklar listesindedir. Virüslerin bulaşması ile gelişme kaydeden bir hastalıktır.

Mantar Hastalığı

Mantar hastalığı bir deri hastalığı olup tüm canlılarda görülebildiği gibi kedilerde de sık görülür. Tedavi edilmezse yayılma riski çok fazladır. Mutlaka veteriner kontrolünde olmalıdır. Mantar hastalığı kaşınma durumu ile dikkat çekicidir. Özellikle baş, boyun, kulak dipleri ve patiler çok fazla kaşınır. Ve bölgesel olarak tüy dökülmeleri yaşanır. Mantar hastalığı aynı zamanda kedilerden insanlara da geçer. Özellikle çocuklu evlerde hastalık mutlaka tedavi edilmelidir.

Kedilerde görülen en yaygın hastalık tüy dökmedir. Tüy dökme hastalığı çeşitli virüsler sonrasında ortaya çıkar. Bu nedenle özellikle kedi maması seçiminde özenli olunmalıdır. Kedinin streste olup olmadığı, düzensiz tüy bakımı halleri ve yanlış beslenmenin tüy dökmeye sebep olduğu unutulmamalıdır. Ve yine insanlarda olduğu gibi kedilerde de en sık görülen hastalıklar arasında depresyon vardır. Özellikle çiftleşme ve doğum sonrasında bu durum daha sık görülür. Kedilerde depresyon halinin belirtileri; korkma, kaçma, ateşi çıkma, iştahsızlık ve saklanma ihtiyacı duymasıdır.

Salya Hastalığı

Kedilerde en sık görülen hastalıklardan biri de salya hastalığıdır. Kedilerde aynı zamanda yemek kokuları, sıcak hava salya üretimini arttırır. Kedileri en çok etkileyen hastalıkların başında ishal gelir. Ve genelde de tüketilen besinlerden kaynaklanır. İshalin devam etmesi hali mutlaka tedavi edilmesi gereken durumdur. Ve yine mevsimsel olarak kusma da yaşanan sık rahatsızlıklar arasındadır. Kusma olayı kedinin tüylerini yalarken yutması ile birlikte bulantı yaşar. Bir başka neden ise kedide bir rahatsızlık vardır. Kusma mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.