Minik Dostlarımızdan Haberler

Çikolata Köpeklere Zarar Verir Mi?

Çikolata Köpeklere Zarar Verir Mi?

Köpekler yemeyi seven hayvanlar olarak çikolata köpeklere zarar verir mi sorusu geldiğinde cevap evet’tir. Çikolata içinde bulunan teobromin maddesi köpeklere zararlıdır; bu madde kafeine benzer ve uyarıcı özelliktedir. Zehirlilik ölçüsü olan çikolata içindeki bu madde köpeğin ölümüne kadar sonuç verebilir.

Çikolatanın Zararları Ve Belirtileri

Kan damarlarını genişleten, kan basıncını düşüren, kalp atımlarını hızlandıran ve ritim bozukluğuna sebep olan çikolata ise çikolata köpeklere zarar verir mi sorusunun cevabı nettir. Kusma, ishal ya da kas spazmı şeklinde belirtilerle de ortaya çıkar.

Her çikolata türünde teobromin miktarı da farklıdır. Mesela siyah çikolata da kakao oranı yüksek olduğundan daha çok tehlikedir. Köpek için çikolatanın tehlikelilik boyutu; bitter ya da sütlü olmasına, yediği miktara ve köpeğin büyüklüğü ya da kilosuna bağlıdır. Yani çikolata bir köpek için tamamen zararlı bir gıdadır. Özellikle hayvanlarda etkisi kalp ve solunum yetmezliği şeklindedir. Zararlı olan madde köpeklerde sindiriminin zor olmasından dolayı sağlıklarını daha çok tehlike altına sokmaktadır.

Çikolata Köpeklere Zarar Verir Mi?

Teobromin Ölçüsünün Öldürücülüğü

Çikolata içerisindeki teobromin köpeklerde kilo başına 300 mg öldürücüdür. 10 kiloluk bir köpek 3000 miligram teobromin tamamen öldürücü ölçü demektir. Bu ölçü özellikle küçük ırk köpekleri için çok daha tehlikeli boyutlardadır. Ölçünün başlarında köpekte rahatsızlıklar başlar, sonra sindirim sorunlar oluşur, ilerisinde kalpte ritimde bozukluklar, sonrasında titremeler ve kasılmalara kadar gider. Ve bunun sonu ölümcüldür. Köpek olan bir evde kesinlikle ortalıkta çikolata bırakılmamalıdır.

Köpeklerde çikolata bağımlılık yaratır. Köpekler yemek söz konusu olduğundan aç gözlü hayvanlardır. Ve durum bağımlılık olunca da köpeğin çikolata ile hiç tanıştırılmaması en iyi çözüm olacaktır. Evde olunmadığı zamanlarda köpek çikolata arayışına girecek; bulacak ve dozunu bilmeden tüketecektir. Böyle durumlarda köpeklerde kusma, ishal, titreme gibi haller yaşanır hemen veterinere başvurulmalıdır. Çikolata içerisindeki yüksek şeker aynı zamanda kalp rahatsızlıklarına sebeptir. Teobromin ve alkaloit çikolata içindeki iki zararlı maddedir.

Çikolata Tüketiminde Köpekte Oluşan Yan Etkiler

Çikolata tüketiminin fazla olması halinde köpeklerde ilk yan etki nöbet geçirmek olur. Sonrasında baygınlık ve nöbet geçirmek olur. Köpeğin bu nöbetleri geçirmesindeki neden ise içeriğindeki maddelerdendir. Köpekte etkisi ise tükettikten birkaç gün sonra ortaya çıkar.

Köpek beslenmesinde çikolatanın olumsuz payı dikkat çekici olduğu belirlendiğine göre bu zararları ayrıntısıyla öğrenmekte köpek sahibi olarak gerekli bir durumdur. Mesela genelde ifade edilen çikolatanın köpeği kör edip etmeyeceği sorusudur. Çikolata köpeklere zararlıdır ancak kör etmez. Çikolatanın köpeklerin gözlerine zararı yoktur.

Daha çok sindirim sistemini olumsuz etkiler. Köpeklerin çikolataya verdikleri tepki karaciğerden kaynaklı olup sonrasında kalp, merkezi sinir sistemini ve böbrekleri etkileyicidir. Çikolatanın içinde ne kadar çok kakao varsa köpek için o kadar öldürücüdür. Bu noktada yapılacak önlem köpekleri çikolata ile tanıştırmamaktır.